شرح نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو به زبان ساده

شرح نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو به زبان ساده
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/06

ابراهام مازلو(Abraham Maslow)، یک روانشناس انسانگراست که نظرات و دیدگاه های او بیشتر در حوزه روانشناسی و طبیعت و ذات بشر تمرکز دارد. یکی از معروفترین نظرات این دانشمند روانشناس نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو است که بسیار مورد توجه روانشناسان، مدیران منابع انسانی و شاخه های مختلف علوم انسانی در جهان قرار گرفته است. در این مقاله به توضیح نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو به زبان ساده فارسی می پردازیم.

ابتدا لازم به ذکر است که ابراهام مازلو انسان را بصورت یک واحد در نظر می گیرد بدین معنی که هنگامیکه نیازی در انسان پدیدار می شود کل وجود او بصورت واحد درگیر آن نیاز می شود یعنی علاوه بر جسم، ادراک، حافظه، عاطفه و بطور کل وجود او درگیر آن نیاز است.

او منتقد روش های معمول آزمایش های روانشناسی بوده چون معتقد است که این آزمایش ها بیشتر روی حیوانات صورت گرفته و مبتنی بر آزمایش های فیزیولوژی و تجربی است که تعمیم آنها به انسان چندان مطلوب و رضایت بخش نیست. در واقع مازلو انسان و نیاز و انگیزش در انسان را فراتر از بعد مادی وسطحی می نگرد و این نیازها و امیال را ناشی از عمق وجود انسان می داند.

در نتیجه می توان گفت که مازلو نگاهی کل نگر به انسان، نیازها و خواسته ها و عوامل انگیزشی رفتار او دارد و مسئله اختیار و آزادی انسان در مقابل جبر محیط را موثر می داند. بنابراین می توان گفت که مبانی و مفاهیم اصلی در نظریه سلسله مراتب نیازهای مازلو مفاهیم نیاز، انگیزش، آزادی، اختیار و مسئولیت است. براساس این مفاهیم مازلو سلسله مراتب نیازهای انسان را بصورت زیر تعریف می کند.

نیازهای زیستی: شامل کلیه نیازهای انسان برای زیست داشتن از جمله نیاز به غذا، پوشاک، نیاز جنسی و نیاز به خواب

نیازهای ایمنی: احساس امنیت کردن و دور از خطر بودن

نیازهای تعلق و محبت: نیاز به پذیرفته شدن در جمع و پیوستن به دیگران

نیاز به عزت نفس: مورد قبول و شناخت دیگران قرار گرفتن، نشان دادن کفایت در کارها

نیازهای شناختی: دانستن، فهمیدن و کنجکاوی

نیازهای ذوقی یا زیبایی شناختی: شامل نیاز به نظم و زیبایی و تقارن

نیاز به خودشکوفایی: نیاز به رسیدن به تحقق نفس و شکوفا ساختن توانایی بالقوه

این نیازها همانطور که در تصویر زیر می بینید بصورت یک سلسله مراتب وجود دارند که طبق نظریه مازلو انسان برای شکوفا شدن و به کمال رسیدن باید نیازها و خواسته ها خود در هر رده پایین تر این سلسله مراتب را طی کند تا به نقطه اوج این سلسله مراتب نیازها برسد.

بر اساس دیدگاه مازلو دو نوع نیاز کلی وجود دارد که عبارتند از نیازهای اساسی و اولیه و نیازهای برتر و نیازهای بودن. اگر نیازهای اساسی ارضاء نشده باشد فرد در مسایل اساسی کمبود دارد، از این جهت فرد تا آخر عمر به دنبال ارضای آن است. چهار احتیاج اولیه وجود دارد که همان غذا، آب، خواب و تنفس بوده و نیاز جنسی هم به آن‌ها افزوده می‌شود اگر چه نیاز جنسی نیاز اولیه نیست و می‌تواند با هر یک از چهار نیاز ترکیب شود.

چهار نکته در خصوص این سلسله مراتب نیازهای مازلو باید مورد توجه قرار گیرد: اول این‌که ناکام گذاردن نیازها و توانایی‌ها موجب بیماری افراد می‌شود. دوم؛ ارضای آن‌ها پرورش‌دهندة سلامتِ روان است. سوم اینکه این نیازها و توانایی‌ها تحت شرایط آزاد خود را به طور انتخابی و به‌طور خودانگیخته نشان می‌دهند و چهارم اینکه آن‌ها را می‌توان به‌طور مستقیم در افراد نسبتاً سالم مشاهده کرد.

لازم به ذکر است که در برخی از منابع دو مورد از نیازهای عزت  نفس با نیازهای شناختی و نیازهای ذوقی و خودشکوفایی را با هم ترکیب کرده و سلسله مراتبی از پنج نیاز انسان شکل داده است که این تفسیر از سلسله مراتب نیازهای مازلو آن را در عکس بالا می بینید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 1254
تعداد کل بازدیدها: 247777

نظرات کاربران

*
D
Di ( 2017-08-28 16:42:57 )
جالب بود