شرایط گرفتن مهریه بیش از 110 سکه: آیا مهریه بالای 110 سکه زندان دارد؟

شرایط گرفتن مهریه بیش از 110 سکه: آیا مهریه بالای 110 سکه زندان دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/22

مهریه همانطور که در مقالات چگانه ذکر شد به محض جاری شدن خطبه عقد(عقد نکاح) از جمله دیون شوهر به همسر(زن) او می باشد که باید به همسر پرداخت شود. اما تحت شرایطی که درمقاله چگونه مهریه ندهیم؟ راه های قانونی پرداخت نکردن مهریه و شرایط صدور حکم اعسار چیست؟ذکر شد می توان بخشی یا کل مهریه را پرداخت نکرد. همچنین در چند سال گذشته قانونی به نام قانون حمایت از خانواده در مجلس شورای اسلامی ایران تصویب شد که تغییراتی در قوانین مربوط به اجرای حکم مهریه و نحوه وصول مهریه و به جهت تقویت بنیان خانواده در آن آورده شده است. یکی از موارد این قانون در نظر گرفتن شرط 110 سکه به عنوان سقف یا حدی برای اجرای مهریه به عنوان یک بدهی است که در زیر به توضیح آن می پردازیم.

طبق قانون جدید حمایت از خانواده و مطابق ماده 22 این قانون چنانچه مهريه بيش از 110 سکه تمام بهار آزادي يا معادل باشد، اگر زوج تا 110 سکه را پرداخت نکند با صلاحديد قاضي مطابق با ماده 2 قانون نحوه اجراي محکوميت‌هاي مالي عمل شده و زوج تا زمان پرداخت اين تعداد بازداشت مي‌شود. در واقع مطابق قانون و حسب این قانون جدید تنها تا سقف 110 سکه می توان حکم بازداشت/حکم جلب برای شوهر/زوج صادر کرد و اگر مهریه بالاتر از 110 سکه(یا ارزش معادل آن) تعیین شده باشد، زوج/شوهر از بابت این مقدار مازاد بازداشت نمی شود و تنها زوجه/زن باید نسبت به معرفی و توقیف اموال زوج به غیر از مستثنیات دین – که در مقاله شرایط صدور حکم اعسار چیست؟ توضیح داده شد- اقدام کند. در واقع در صورت استطاعت مالی زوج/شوهر برای پرداخت بیش از 110 سکه اموال او توقیف می شود.

البته همانطور که در مقاله فوق الذکر بیان شد، زوج/شوهر اگر واقعا توانایی پرداخت 110 سکه یا مازاد بر آن را ندارد، تقاضا حکم اعسار و تقسیط مهریه را از دادگاه داشته باشد. در این حالت تنها به میزان 110 سکه نسبت به تقسیط مهریه و با در نظر گرفتن مستثنیات دین و توانایی مالی زوج اقدام می شود و بیشتر از 110 سکه بهار آزادی برای مهریه – و در صورت عدم توانایی زوجه در اثبات توانایی مالی زوج- حتی همین تقسیط مهریه نیز امکان پذیر نمی باشد. به بیان ساده تنها تا 110 سکه در صورت گرفتن حکم اعسار زوج قسط بندی می شود و پرداخت مازاد بر آن تنها منوط به اثبات شدن توانایی مالی زوج/شوهر است. چه قرار باشد این مهریه بصورت یکجا پرداخت شود و چه بصورت تقسیط.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 510
تعداد کل آرا: 4763
تعداد کل بازدیدها: 2244231

نظرات کاربران

*