شرایط و وظایف سرایدار در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی

شرایط و وظایف سرایدار در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/03

همانطور که در مقاله های قبلی از جمله مقاله وظایف مدیر ساختمان مسکونی ذکر شد، یکی از وظایف مدیر ساختمان(بویژه در مجتمع های بزرگ و بیش از 10 واحد) انتخاب فردی به عنوان سرایدار است. سرایدار ساختمان طبق قانون و آیین نامه های اجرایی مربوط به قانون تملک آپارتمان ها باید شرایط و صلاحیت هایی داشته باشد و وظایفی برای او تعریف شده است که در زیر شرایط، وظایف، اختیارات و مسئولیت های مربوط به سرایدار ساختمان توضیح داده می شود.

در مواد 36 تا 46 قانون تملک آپارتمان های صریحا وظایف سرایدار و مسئولیت ها و اختیاراتی که دارد تشریح شده اند.

وظایف و کارهایی که سرایدار باید در ساختمان/مجتمع انجام دهد به شرح زیر است:

نگهبانی از ساختمان و مراقبت در حفظ امنیت ساختمان و واحدها.

نظافت راهروها و پله­ها، لابی، پارکینگها،  آسانسور،پشت­بام، محوطه بیرونی ساختمان و کلیه  مشاعات عمومی ساختمان.

برف­روبی حیاط، راه عبوری پارکینگها و محوطه بیرونی ساختمان در فصول سرد سال.

آبیاری باغچه ­ها و مراقبت از فضای سبز ساختمان.

مراقبت از آسانسور ، تاسیسات گرمایشی و برقی و تجهیزات ساختمان.

جمع­آوری کیسه زباله ساکنین از درب منازل  در ساعت مشخص شده توسط مدیر.

اجرای دستورات مدیرساختمان.

حیطه اختیارات و تعهداتی که برای سرایدار ساختمان ها و مجتمع های مسکونی تعریف شده است، در مواد قانونی 37 تا 46 قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه های وابسته این وظایف و اختیارات سرایدار یا نگهبان ساختمان به شرح زیر تعریف شده است.

ماده 37 - سرایدار مکلّف است در ایام تعطیلات خصوصاً تعطیلات عید نوروز به صورت تمام وقت در ساختمان حاضر بوده و نگهبانی از ساختمان را بر عهده گیرد.

ماده 38 - سرایدار مجاز به سکنی دادن افرادی غیر از افراد ذکر شده در قرارداد اجاره نیست.

ماده 39 - سرایدار مجاز خواهد بود با هماهنگی و موافقت  مدیر در سال حداکثر به مدت ده روز و با معرفی فرد جایگزین به مرخصی برود.

ماده 40 - مدّت قرارداد اجاره سرایدار سه ماه بوده که در صورت رضایت مدیر و ساکنین از عملکرد سرایدار برای دوره­های سه ماهه، توسط مدیر قابل تمدید است.

ماده 41 - هر ساله در مجمع مبلغی جهت تقدیر از زحمات سرایدار مشخص می­شود که در صورت رضایت مدیر از عملکرد سرایدار به صورت ماهانه  و از محل شارژ قابل پرداخت خواهد بود.

ماده 42 - انجام فعالیتهای شغلی سرایدار و حضور و غیاب وی در ساختمان باید با مدیر هماهنگ شده به گونه­ای که لطمه­ای به وظایف مندرج در ماده 36 وارد نشود.

ماده 43 - انجام امور شخصی ساکنین جزء وظایف سرایدار نبوده و واگذاری امورشخصی ساکنین به سرایدار از قبیل نظافت منزل، نظافت اتومبیل، خرید و کمک در جابجایی وسائل و نظایر آن به شرط آنکه خدشه­ای به وظایف اصلی سرایدار وارد نکند و با توافق فی­مابین طرفین جهت جبران زحمات سرایدار بلامانع خواهد بود. 

ماده 44 - سرایدار متعّهد می‌شود در صورت عدم رضایت مدیر از عملکرد وی حداکثر ظرف مدّت 15 روز نسبت به تخلیه سوئیت سرایداری اقدام نماید در غیر این­صورت موضوع از طریق مراجع قانونی و نیز به اجرا گذاشتن چک تضمین پیگیری خواهد شد.

ماده 45 - سوئیت سرایداری جزء مشاعات ساختمان بوده و تغییر کاربری آن به منظوری غیر از سکونت سرایدار تنها منوط به اجماع تمامی مالکین ساختمان خواهد بود.

ماده 46 - سرایدار مکلّف به رعایت مفاد این مقرارت ، دستورات مدیر و شئون اخلاقی و عرفی ساکنین ساختمان بوده و در صورت  تخلّف از این موارد،متناسب با موضوع جریمه­ای توسط مدیر برای وی درنظر گرفته خواهد شد. 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 3.7
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 504
تعداد کل آرا: 4751
تعداد کل بازدیدها: 2228928

نظرات کاربران

*