شرایط و معافیت های مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات

شرایط و معافیت های مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات

یکی از انواع منابع اخذ مالیات، مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات است. در این نوشته سعی می شود که نکاتی درخصوص شرایط و افراد مشمول پرداخت مالیات بر درآمد اجاره املاک و برخی از معافیت های مشمول این قانون آورده شوند و در مطلب نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات نحوه محاسبه مالیات بر درامد اجاره املاک و مستغلات به زبانی ساده و کاربردی توضیح داده شود.

طبق قانون مالیات های مستقیم کسانیکه املاک تجاری یا مسکونی علاوه بر ملک محل سکونت یا کسب خود دارد که از آن اجاره دریافت می کنند، باید مالیات سالانه مربوط به اجاره دریافتی را پرداخت نمایند. این افراد باید سالانه اظهارنامه مربوط به مالیات مستغلات/اجاره املاک خود را به اداره امور مالیاتی شهر یا منطقه خود تسلیم نمایند که در غیر اینصورت مشمول جرایم مربوطه می شوند. بنابراین حتما نسبت به ثبت اظهارنامه مالیاتی(که در سالهای اخیر بصورت الکترونیکی انجام می گیرد- برای ثبت اظهارنامه الکترونیکی می توانید به دفاتر پیشخوان رفته و با ارائه اجاره نامه و پر کردن فرم از انها بخواهید که برای شما ثبت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی را انجام دهند و یا نرم افزار مربوطه را از سایت سازمان امور مالیاتی دریافت و نصب کنید و خود اطلاعات را در آن وارد کنید) که در تیرماه هر سال باید ثبت و تسلیم شود، اقدام کنید. در ادامه چند نکته که مربوط به شرایط تخفیف و معافیت از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره است، آورده می شوند:

اول اینکه سعی کنید که قرارداد اجاره ای که با مستاجر خود منعقد می کنید در یک دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده باشد. زیرا طبق قانون قرارداده های اجاره رسمی (محضری) مالیات آنها تنها برمبنای اجاره نامه رسمی محاسبه می شود و ممیزان مالیاتی نمی توانند نرخ های منطقه ای مربوط به خود را در ان اعمال کنند. اگر هم که خود یا مستاجر/موجر مایل به انجام این کار نیستید، حتما باید قرارداد اجاره شده در یک املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری داشته باشد زیرا در چند سال اخیر اظهارنامه های اجاره املاک بصورت الکترونیکی ثبت می شود که در آن شما نیازمند ثبت یک کد رهگیری هستید.

دوم اینکه طبق ماده 53 قانون مالیات های مستقیم املاک مسکونی تا متراژ 200 متر مربع در استان ها و تا 150 متر مربع در شهر تهران از پرداخت مالیات بر مستغلات معاف هستند؛ یعنی اگر کسی ملکی دارد که 150 متر (در تهران) یا 200 متر (در شهرستان ها) است از پرداخت مالیات مستغلات معاف است، البته باید اظهارنامه مربوط به اجاره این ملک و میزان اجاره دریافتی را به اداره امور مالیاتی شهر خود تسلیم کند. ضمن اینکه اگر کسی برای مثال سه تا آپارتمان 150 متری دارد و اجاره داده تنها از پرداخت مالیات یکی از این واحد ها معاف است و باید با تسلیم اظهارنامه های کلیه قراردادهای اجاره نسبت به یکی معاف شده و مالیات مربوط به دریافت اجاره بها مابقی واحدها را پرداخت نماید.

سوم اینکه طبق ماده 57 قانون مالیات های مستقیم، کسانیکه ملک مورد اجاره تنها منبع درآمد آنهاست از پرداخت مالیات بر اجاره معاف هستند. در فرم اظهارنامه مالیات بر اجاره املاک قسمتی مربوط به ماده 57 وجود دارد که شما باید به منظور برخورداری از این نوع معافیت مالیاتی فرم آن را پر کنید. البته معمولا ممیزان مالیاتی در هنگام رسیدگی به مالیات بر درآمد املاک تحقیقاتی در خصوص اینکه ایا این ملک مورد اجاره تنها منبع درآمد شماست انجام می دهند و پس از طی مراحلی برخورداری شما از این معافیت مالیاتی را اعلام می کنند. البته توجه داشته باشید این معافیت دارای سقفی است که هرسال براساس میزان افزایش حقوق معین می شود، برای مثال در سال 94 این میزان معافیت 12 میلیون تومان سالانه بوده است؛ یعنی اگر میزان درآمد سالانه شما از اجاره املاک 12 میلیون تومان یا کمتر بوده است که از پرداخت مالیات معاف هستید، ولی اگر میزان درآمد شما از اجاره املاک بیش از 12 میلیون تومان درسال بوده است تا سقف 12 میلیون تومان از مالیات معاف هستید و نسبت به مازاد آن باید مالیات اجاره را پرداخت نمایید که نحوه محاسبه آن در مقاله نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات آورده می شود.

ضمنا توجه داشته باشید بازنشستگان و کسانیکه درآمد آنها از یک مبلغ مشخصی کمتر است نیز از مالیات معاف هستند که بخش مربوط به این ماده قانونی در اظهارنامه مالیاتی وجود دارد.

در نهایت توجه کنید که موارد فوق الذکر برخی از نکات و معافیت های مهم مالیات بر درآمد اجاره هستند و برای آشنایی بیشتر با معافیت های مالیاتی دیگر یا به یک مشاور مالیاتی و یا به قانون مالیات های مستقیم رجوع کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 14

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 283
تعداد کل نظرات : 142
تعداد کل آرا: 1232
تعداد کل بازدیدها: 172411


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
H
حسین ( 2017-06-18 19:22:36 )
من هرچه مطالعه کردم به این نتیجه رسیدم که متراژ قابل معاف از مالیات در تهران و شهرستانها جابجا نوشته شده بعبارتی در تهران تا ۱۵۰ متر و در شهرستان تا ۲۰۰ متر میباشد .
A
ادمین ( 2017-06-19 09:38:31 )
سلام حسین: درست است اشتباه تایپی بوده. در شهرستان ها تا 200 متر مربع و در تهران تا 150 متر مربع از مالیات مستغلات معاف هستند