شرایط و قوانین سفرهوایی زنان باردار با هواپیما

شرایط و قوانین سفرهوایی زنان باردار با هواپیما
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/04/10

در مقاله شرایط، مجوز ها و ممنوعیت های سفر بیماران با هواپیما درخصوص شرایط سفر افراد خاص و دارای بیماری با هواپیما توضیح داده شد. یکی از این گروه های خاص زنان باردارث هستند که نوع بارداری آنها پرخطر است. اما در این نوشته ما شرایط کلی سفر زنان باردار با هواپیما از جمله زنان باردار پرخطر که نیازمند دریافت مجوز پزشکی سفر هوایی هستند را توضیح می دهیم.

بطور کلی زنان باردار سالم می توانند با هواپیما سفر کنند و طبق آیین نامه های پرواز و سفر هوایی زنان باردار با شرایط زیر نیاز به اخذ مجوز پزشکی سفر با هواپیما ندارند:

زنان باردار تک قلویی ​تا انتهای هفته 36 بارداری و زنان بارداری دو قلویی و بالاتر طبیعی تا انتهای هفته 32 بارداری؛ البته ارائه مدرک معتبر پزشکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان که حاکی از سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان باشد الزامی است.

البته زنانی که در دوران بارداری، دچار بیماری خاصی مانند کم خونی داسی شکل، اختلالات لخته شدن خون، دیابت و فشار خون بالا و یا در معرض خطر زایمان زودرس هستند، بعد از هفته 36 بارداری باشید و یا دچار مشکل نارسایی جفت هستند، ممکن است مسافرت با هواپیما مشکلات آنها را بدتر کند، ممکن است پزشک برای شما هر نوع سفر هوایی را ممنوع کند. بنابراین خانم های باردار با شرایط فوق باید قبل از انجام سفر هوایی با هواپیما با پزشک خود مشورت کنند.

بطور کلی بهترین زمان سفر هوایی برای زنان حامله در هفته های 14 تا 28 بارداری است. زیرا در این زمان خطر زایمان زودرس و سقط جنین کمتر است.

 

نکاتی که زنان باردار برای سفر هوایی باید رعایت کنند

زنان باردار هنگام سفر با هواپیما باید نکات زیر را رعایت کنند:

 1. بهتر است بر روی صندلی های کنار راهرو کابین هواپیما بنشینند و صندلی انتخاب کنندکه فضای راحت و باز داشته باشد.
 2. کمربند خود را زیر شکم و بالای ران ها ببندند.
 3. هنگام سفر با هواپیما یکی از شرایطی که ممکن است برای مسافر بویژه خانم های باردار پیش آید، خطر لخته شدن گردش خود است. بنابراین خانم های حامله که قصد سفر هوایی را دارند به منظور جلوگیری از لخته شدن خون و گردش مناسب خون در بدن باید به نکات زیر توجه کنند:
 • درصورت امکان هر از گاهی در طول پرواز از صندلی خود بلند شده و کمی راه روند.
 • خانم های باردار مسافر اگر مجبور به نشستن در جای خود هستند، قوزک پای خود را به جلو و عقب حرکت دهند.
 • هر نیم ساعت یک بار پاهای خود را خم کنند، قوزک پایتان را بچرخانید و انگشتان پاهایتان را تکان دهند.
 • ورزش های کششی انجام دهند.
 • اگر صندلی کنار شان خالی است، پاهای خود را روی آن صندلی قرار دهند.
 • پاهایشان را هنگام نشستن در صندلی هواپیما روی هم نیاندازند
 • از لباس های مخصوص بارداری و گشاد استفاده کنند
 • از جوراب واریس استفاده کنند تا خون از سمت پاها به سمت قلب و ریه ها حرکت کند.

4. رطوبت کم داخل کابین هواپیما باعث از دست رفتن آب بدن می شود، بنابراین کلیه مسافران بویژه زنان باردار مسافر هواپیما باید مایعات زیاد بنوشند.

5. برای زنان بارداری که وضعیت معمول و سالم دارند، کاهش فشار هوا و اکسیژن مشکلی ایجاد نمی کند، اما برای زنان باردار با شرایط خاص و پرخطر باید با مشورت پزشک خود و پزشک هوایی و تحت شرایط خاص سفر صورت گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 392
تعداد کل آرا: 4151
تعداد کل بازدیدها: 1738184

نظرات کاربران

*