شرایط فسخ (بر هم زدن) قرارداد اجاره چیست؟

شرایط فسخ (بر هم زدن) قرارداد اجاره چیست؟

تقریبا تمام افراد با اجاره نشینی یا گرفتن اجاره آشنا هستند و یا حداقل یکبار خود مستاجر یا موجر (صاحب ملک) بودن را تجربه کرده اند.

در بسیاری از شهرهای بزرگ افراد استطاعت کافی برای خرید ملک یا مغازه را ندارند و ناچار به اجاره ملک می شوند.

در مقاله ای در این سایت به نام چگونه یک قرارداد اجاره خوب ببندیم؟  به شرایط و نکاتی در مور عقد قرارداد اجاره اشاره کردیم و در این مطلب قصد داریم به شرایط و موارد فسخ قرارداد اجاره بپردازیم.

فسخ  قرارداد  به معنی برهم زدن قرارداد پیش از موعد مقرر و تعیین شده می باشد.

پس از تعیین مبلغ و مدت اجاره قرارداد به هیچ وجه نه از طرف موجر و نه از طرف مستاجر قابل فسخ و بر هم زدن نیست مگر در شرایط خاص:

فسخ  قرارداد از سوی مستاجر:

  • معمولا در قرارداد ها این توافق وجود دارد که مستاجر در صورت تمایل برای فسخ قرارداد، یک ماه قبل از بر هم زدن قرارداد باید این موضوع را به موجر اعلام نماید و موجر با پرداخت پول پیش به مستاجر و تسویه حساب، خانه یا مغازه را از مستاجر پس می گیرد.
  • در برخی موارد ملک موجر دارای عیب و نقص می باشد. مانند این که موجر اعلام کند ملکش دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی می باشد اما این چنین نباشد. یا در مورد متراژ ملک واقعیت را اعلام نکرده باشد. در این صورت مستاجر حق دارد قرارداد را به هم بزند.

برای فسخ قرارداد  مراجعه به دادگاه الزامی است.

فسخ قرارداد از طرف موجر:

  • اگر مستاجر محل اجاره تبدیل به مکانی برای انجام اعمال خلاف قانون بکند، موجر می تواند با مراجعه به دادگاه قرارداد را فسخ کند.
  • همچنین اگر مستاجر باعث شود به ملک موجر خسارت و آسیب وارد شود، موجر می تواند با مراجعه به دادگاه خواست فسخ قرارداد اجاره بشود.

توافق موجر و مستاجر:  اگر موجر و مستاجر توافق کنند که قرارداد را بر هم بزنند به این عمل اقاله می گویند. معمولا هر قراردادی می تواند طبق توافق دو طرف بر هم بخورد.

 

 

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 7

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 680
تعداد کل آرا: 4504
تعداد کل بازدیدها: 870036


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)