شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/08

همانطور که در مقاله چگونه بفهمیم یک سایت معتبر است ذکر شد یکی از معیارهای سنجش اعتبار یک وبسایت داشتن نماد اعتماد الکترونیکی یا ایی نماد(enamad) است. در این نوشته شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی توضیح داده می شوند. در واقع توضیح داده خواهد شد که کدام وبسایت ها مشمول و نیازمند دریافت نماد اعتماد الکترونیکی/ایی نماد هستند.

طبق اعلام وبسایت ای نماد(enamad.ir) یعنی سامانه اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هدف از اعطای این نماد احراز و معتبر ساختن کسب و کارهای الکترونیکی (با تکیه بر نوع B2C یعنی خرده فروشان) می باشد. بنابراین از اصلی ترین شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی این است که وبسایت شما از نوع کسب و کار الکترونیکی باشد یعنی شما از طریق وبسایت خود بخواهید که فروش یا خدمات پس از فروشی ارائه دهید(حال از طریق پرداخت الکترونیکی از طرق دیگر). بنابراین اگر وبسایت شما از نوع وبسایت شخصی بوده یا تنها به انتشار اخبار، مقاله یا هرگونه اطلاع رسانی انجام می دهید، نیاز به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ندارید.

دیگر شرایط و مدارک لازم برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به شرح زیر هستند:

دامنه وبسایت باید در اختیار مالک آن باشد(یک شرکت/شخص حقوقی یا یک شخص حقیقی) و مدارک آن ارائه شود.

اشخاص حقیقی متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی تنها مشخصات فردی مانند نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن ثابت و موبایل و امثالهم را باید اعلام کنند.

اشخاص حقوقی متقاضی نماد اعتماد الکترونیکی باید نوع شخصیت حقوقی، نام و شماره ثبت شرکت، شناسه ملی، آدرس و مشخصات شرکت، تصویر اساسنامه و تصویر روزنامه رسمی و درصورت وجود آگهی هرگونه تغییرات آن را در اختیار مرکز توسعه تجارت برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی(ایی نماد) قرار دهند. درخصوص شرکت هایی که از طریق وکیل یا نماینده حقوقی درخواست دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دارند، ارائه مدارک حقوقی وکیل/نماینده حقوقی نیز لازم است.

نماد اعتماد الکترونیکی براساس یک رتبه بندی 5 ستاره ای درجه بندی شده و اعطا می شود. اما در حال حاضر در ایران تنها نماد اعتماد الکترونیکی یک ستاره یا دو ستاره اعطا می شود. در واقع هرچه نماد اعتماد الکترونیک(ایی نماد) شما ستاره های بیشتری داشته باشد، یعنی اعتبار بیشتری داشته و شرایط بیشتری را برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی احراز کرده است. اگر شما برای نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره می خواهید اقدام کنید باید مدارک دریافت گواهینامه SSL را نیز ارائه دهید. البته مرکز توسعه تجارت الکترونیک که اعطا کننده نماد اعتماد الکترونیکی است سعی دارد که با تکمیل مدل رتبه بندی کسب و کارهای اینترنتی، نماد اعتماد الکترونیکی با بیش از دو ستاره نیز به کسب و کارهای اینترنتی اعطا نماید.

اطلاعات و مدارک لازم برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای یک وبسایت یا کسب و کار اینترنتی به شرح زیر است:

  • نام کسب و کار اینترنتی،
  • آدرس دامنه کسب و کار اینترنتی
  • وضعیت ملک(تجاری، مسکونی، کارگاهی)
  • آدرس پست الکترونیکی کسب و کار اینترنتی
  • اطلاعات مرتبط با مکان فعالیت کسب و کار اینترنتی(آدرس، کد پستی، شماره تلفن ثابت و تلفن همراه)
  • کپی مجوز فعالیت(بسته به نوع کسب و کار، کالا یا خدمت مجوزهایی ممکن است نیاز و ضروری باشد)

نوع/انواع کالا و خدمات در حال عرضه توسط کسب و کار اینترنتی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 383
تعداد کل آرا: 4053
تعداد کل بازدیدها: 1620541

نظرات کاربران

*