شبکه وایرلس ثابت یا وای فیکس(WiFix) چیست و چگونه عمل می کند؟

شبکه وایرلس ثابت یا وای فیکس(WiFix) چیست و چگونه عمل می کند؟

در مقاله مقایسه ADSL با دیگر سرویس های اینترنتی درخصوص سرویس های ADSL و مقایسه آن با دیگر سرویس های شبکه ارتباطی/اینترنتی توضیح داده شد. در این نوشته به منظور درک بهتر و بیشتر خوانندگان شبکه وایرلس ثابت (بدون نیاز به سیمکارت) به توضیح این فناوری که توسط بسیاری از شرکت های سروکو از جمله شرکت شرکت شبکه ارتباط شبدیز  ارائه می شود، می پردازیم.

شبکه های وایرلس ثابت را می توان در واقع شبکه ای بی سیم یا موبایل تعریف کرد که در یک محدود معین- البته کوچکتر جغرافیایی نسبت به شبکه موبایل- فعال بوده و از طریق شبکه ای از دکل و آنتن های مخابراتی و یک ارتباط نقطه به نقطه(point to point) به مشترکین سرویس ارائه می شود.

به بیان ساده برای استفاده از شبکه های وایرلس/بی سیم ثابت که بعضا با نام تجاری وای فیکس(WiFix) نیز عرضه می شود، مشترک این سرویس نیازمند یک آنتن است که در پشت بام ساختمان او نصب می شود، به همراه یک مودم یا دستگاه دسترسی(Access point) که در داخل ساختمان و برای اتصال دستگاه ها(موبایل، کامپیوتر و غیره) به آن لازم است. در واقع سرویس های وایرلس ثابت یا وای فیکس نیازی به خط تلفن نداشته و تنها از طریق آنتنی که در بالای ساختمان نصب می شود، ارتباط با دکل های مخابراتی سطح شهر برقرار شده و سیگنال ها دریافت می شود و از طریق یک کابل به مودم و در نهایت دستگاه مشترک منتقل می شود.

سرویس های وایرلس ثابت یا وای فیکس(WiFix) اگر کاربر(یعنی ساختمان) در نقطه خوبی و در واقع در محدود پوشش دکل و آنتن مخابراتی اپراتور سرویس دهنده وای فیکس باشد، به دلیل اینکه این سرویس ها تا سرعت 50 مگابیت برثانیه توسط برخی از ارائه دهندگان از جمله شرکت شرکت شبکه ارتباط شبدیز  ارائه می شود، از سرعت و ثبات خوبی نسبت به دیگر انواع سرویس ها و شبکه های ارتباطی برخوردارند.

مزیت این نوع از سرویس ها که توسط شرکت شبکه ارتباط شبدیز ارائه می شود این است که از لحاظ نوع تعرفه همانند سرویس های ADSL است، بنابراین مشترک به غیر از هزینه ی آنتن و نصب آن در پشت بام ساختمان، قیمت بالاتری را برای سرویس های اینترنتی وایرلس ثابت(WiFix) پرداخت نمی کند.

مزیت دیگر سرویس های وایرلس ثابت(WiFix) این است که از آنجاییکه مستقل از خط تلفن هستند، مشترک سرویس وای فیکس می تواند تجهیزات و در واقع سرویس خود را به مکان دیگر(البته اگر تحت پوشش شبکه وایرلس ثابت ارائه دهنده باشد) منتقل کند و تنها هزینه اندک نصب مجدد آنتن را متحمل می شود. در نتیجه می توان گفت که این نوع از سرویس ها برای کاربرانی که مستاجر هستند و احتمال جابجایی در پایان یک سال را دارند، بسیار ایده آل است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)