شبکه های تحویل محتوا(CDN) و اینترنت اشیا

شبکه های تحویل محتوا(CDN) و اینترنت اشیا

همانطور که در مقاله شبکه تحویل محتوا(CDN) چیست؟ ذکر شد، شبکه تحویل محتوا یکی از فناوری ها و روش هایی برای کاهش فشار بر سرورها و انتقال اطلاعات به نزدیک ترین نقطه به کاربران نهایی داده های(یک وبسایت) بوده است. در واقع همانطور که ذکر شد، این کار به دلیل بهبود ارائه خدمات به کاربران نهایی از لحاظ سرعت، امنیت و تجربه مصرف خدمات است. با ظهور و توسعه فناوری ها و خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا، این مدل ارائه خدمات میزبانی/هاست در سالهای اخیر برای استفاده از آن در فضای اینترنت اشیا(Internet of Things)، توسعه یافته است. در این مقاله به نحوه استفاده از سرویس های شبکه توزیع/تحویل محتوا و چالش های آن در فضای استفاده از فناوری های اینترنت اشیا/اینترنت همه چیز توضیح داده می شود.

نکته قابل توجه این است که در حال حاضر، که دستگاه ها، افراد و نقاط متصل به شبکه اینترنت اشیا چندان گسترده نشده است و داده های زیادی در آن جریان ندارد، مشکلاتی از قبیل سرعت انتقال کم داده ها یا بسته های آی پی(IP Packets)، ازدحام یا گره های شبکه، عدم توازن ترافیک در شبکه ها و دیگر مشکلات شبکه های محلی و جهانی وب سبب شده اند که ما شاهد کندی یا تاخیر در انتقال و تحویل داده ها در وب باشیم. حال با توجه به گسترش آتی و افزایش روز افزون دستگاه های متصل و داده هایی که باید بصورت لحظه ای(real time) جمع آوری، تحلیل و پردازش شوند، این مشکلات بیشتر نیز می شود. یکی از راهکارهای غلبه بر چنین مشکلاتی استفاده از فناوری ها و ارائه سرویس هایی مانند شبکه توزیع/تحویل محتوا یا content delivery networks(CDN) است. اما در فضای اینترنت اشیا(اینترنت چیزها) یا در حالت گسترده تر آن فضای اینترنت همه چیز، این شبکه های توزیع محتوا نیز با چالش هایی مواجه خواهند بود که باید آنها را رفع کنند.

ظرفیت در لبه(Edge) شبکه

محاسبات در لبه شبکه(Edge computing) – در جاییکه منبع داده ها و نزدیک به محل تولید داده ها است- این امکان را می دهد که کاربران سریعتر با محتوا تعامل داشته باشند. در واقع با استفاده از این تکنیک داده ها در مکان هایی نزدیک تر به محل تولید شان پردازش شده و بار از نود های اصلی و مرکزی(centralized node) شبکه برداشته می شود.

فناوری هایی به منظور انتقال و جابجایی سریعتر اطلاعات

در فضای اینترنت اشیا داده ها باید با اطمینان و به موقع جابجا و منتقل شوند. اگر یک وبسایت نتواند که داده های کاربر را با اطمینان و بدون هیچ نوسان و مشکل منتقل کند، این کاربر ممکن است به وبسایت دیگری مراجعه کند.

فناوری های شبکه توزیع محتوا CDN باید کاربردهای مبتنی بر مرورگرها و غیر آن را برای صاحبان وبسایت ها یا هاست فراهم کنند.

امنیت در محافظت و نگهداری از داده ها

در فضای کنونی که هر دستگاه یک کاربر می تواند ابزاری برای حمله سایبری باشد، با گسترش و شکل گیری فضای اینترنت اشیا، احتمال حملات و تهدیدات امنیتی سه یا چهار برابر می شود(چون پیش بینی می شود بطور میانگین هر کاربر 4.5 دستگاه داشته باشد). بنابراین استفاده از برنامه هایی مانند DDoS که ترافیک های بد و خطرآفرین را کنترل می کند باید استفاده شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 231
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 804
تعداد کل بازدیدها: 58629


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)