شبکه تحویل محتوا(CDN) چیست؟

شبکه تحویل محتوا(CDN) چیست؟

در دنیای امروز به دلیل حجم زیاد داده ها، اطلاعات و محتوای تولید شده در فضای وب/وبسایت ها، ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب/هاست، شرکت های بزرگ تولید محتوا و ارائه دهندگان خدمات وب و وبسایت های بزرگی مانند گوگل، یاهو، فیسبوک و امثالهم، به دنبال بهبود ارائه خدمات برای کاربران نهایی خود بوده اند. یکی از راهکارهایی که می تواند به بهبود عملکرد این وبسایت ها کمک کند، استفاده از فناوری یا روشی به نام شبکه تحویل/توزیع محتوا است. در این نوشته توضیح مختصری درخصوص این نوع از شبکه ها که در واقع مجموعه ای از سرورها هستند، ارائه می شوند.

شبکه تحویل/توزیع یا ارائه محتوا که به زبان انلگیسی Content Delivery Network گفته می شود، شبکه گسترده و بزرگی از سرورها در چندین نقطه (از دنیا یا یک کشور یا یک منطقه جغرافیایی هستند که با هدف بهبود سرعت انتقال و تحویل محتوا(داده ها) و پهنای باند در وبسایت هایی با ترافیک بالا مانند گوگل، یاهو و فیس بوک ایجاد شده اند. با استفاده از شبکه CDN محتوا/داده ها با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر نهایی(end user) از طریق نزدیک ترین سرور به کاربر ارائه می شود.

  • مهمترین مزایایی استفاده از شبکه های تحویل/ارائه محتوا به شرح زیر هستند:
  • افزایش سرعت بارگذاری یا باز شدن صفحات وب توسط بازدیدکنندگان/کاربران این صفحات
  • افزایش مقدار پهنای باند(برای مثال در حالتیکه سرور شما 10 گیگابایت پهنای باند ارائه می کند، وقتی شما ازیک CDN که دارای 10 نود است بهره ببرید، در حقیقت شما 10 تا 10 گیگابایت به پهنای باند خود افزوده اید.
  • این حالت ارائه خدمت به دلیل استفاده اشتراکی چندین نفر از سرورها هزینه بسیار پایین تری دارد.

فلسفه و دلیل استفاده از این فناوری سرورها و هاست این است که کاربرانی که در نقاط مختلف و دور از سرور اصلی یک وبسایت قرار دارند، بتوانند نسبت به کسانیکه نزدیک تر هستند، خدمات مشابه یا یکسانی را دریافت کنند. البته دلایلی و مزیت هایی دیگری مانند بهبود امنیت وبسایت ها و شبکه، توزیع فشار روی سرورها از عوامل رجوع به استفاده از این فناوری و ارائه سرویس های شبکه توزیع محتوا(CDN) بوده اند.

سرویس شبکه تحویل محتوا(CDN) به اینگونه عمل می‌کند که از روی داده ها یا اطلاعات قابل دانلود شدن یک وبسایت (مانند فایل کدهای CSS، فایل کدهای جاوااسکریپت، فایل‌های صوتی و تصویری) یک نسخه کپی بر روی نود ها(Nodes)  یا سرورهای مختلفی که در نقاط مختلف جهان(کشورهای مختلف) یا نقاط مختلف یک کشور وجود  دارد تهیه می‌کند؛ در نتیجه وقتی کاربری با مرورگر خود می‌خواهد سایت شما را مشاهده کند اطلاعات از نزدیک‌ترین سرور موجود به آن کاربر به او ارسال/تحویل می‌شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 75
تعداد کل آرا: 1109
تعداد کل بازدیدها: 142472


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)