شباهت های قیام عاشورا و شهادت محسن حججی | علت جاودانگی امام حسین ع و شهید محسن حججی

شباهت های قیام عاشورا و شهادت محسن حججی | علت جاودانگی امام حسین ع و شهید محسن حججی

امروز چهارشنبه پیکر شهید حرم محسن حججی در تهران تشییع شد. سیل جمعیت در مراسم تشییع جنازه شهید محسن حججی به قدری بود که در وصف ما نمی گنجد.

امام خامنه ای امروز در دیدار با خانواده شهید حججی به وی گفتند: خدا شهید شما را عزیز کرده، ببینید چه غوغایی در کشور به خاطر شهادت این جوان به راه افتاده است.همه شهدا پیش خداوند متعال عزیزند؛ لکن یک خصوصیتی در این جوان وجود داشته، خداوند هیچوقت کارش بدون حکمت نیست. اخلاص، نیت پاک و به موقع حرکت کردن این جوان و نیاز جامعه به این‌گونه شهادت موجب شده خداوند متعال نام شهید شما را بلند کرده است.

اما چگونه می شود که یک شهید این چنین جاودانه می شود؟

همچون فرزند خود حججی، امام حسین نیز جاودانه شد. اما راز این جاودانی چیست؟ چگونه می توان قرن ها در دل یک مردم نفوذ نمود و اینگونه تاریخ ساز شد؟ در این مقاله به بررسی شباهت های جاودانگی حججی و امام حسین می پردازیم.

قیام حسین مظهر نبرد حق بر علیه باطل بود. قیام الهی بود که هر چه زمان می­گذرد، تبلوری بیشتری پیدا کرده و آموزه های آن روشن تر می­شود.

امام حسین یکی از اهداف قیام خود را اقامه و حفظ ارزشهای راستین دین اسلام بیان می­کند. زیرا بعد از پیامبر و دوران رهبری ایشان بر جامعه اسلامی، به علت مسائل و مشکلات پیش رو بدعتهای جدیدی در دین و سنت پیامبر اکرم به وجود آمده بود. بدعتهای جدید خود موجب انحراف در جامعه اسلامی شده بود.

از این رو جامعه اسلامی از مسیر اصلی خود دچار انحراف شده و نیاز به اصلاحات اساسی داشت. از این رو امام حسین(ع) از خلفای زمان بیعت نکرده تا این انحراف را آشکار سازند. بنابراین یکی دیگر از اهداف امام حسین، انگیزه اجتماعی و اصلاح فرهنگی اوضاع و شرایط حال جامعه بود. تا بدین طریق به جهل زدایی عامه مردم بپردازند و ایشان را با انحرافهای آشکار در جامعه آشنا سازند. در این راستا امام حسین(ع) با قیام خود پیام هایی به انسانها در اعصار مختلف ارائه می­کنند.

پیام آزادگی

عزّت نفس

ایثار و از خودگذشتگی

وفا و پای بندی به پیمان

این پیام ها همان هایی است که شهیدان مدافع حرم همچون شهید حججی برای تحقق به آن می جنگند. امام خامنه ای بارها و بارها در مورد مقابله با ظلم در هر کجای دنیا که باشد تاکید نموده اند. ایشان با رهنمودهای خود سربازانی را همانند محسن حججی خلق نموده است که می توانند همچون امام بزرگوارشان حسین، سرور و سالار شهیدان، در دلها آنچنان نفوذ کنند تا جاودانه بمانند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.3
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 120
تعداد کل نظرات : 7
تعداد کل آرا: 144
تعداد کل بازدیدها: 45041


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
M
م.ش ( 2017-09-27 19:51:27 )
با احترام به رشادت های شهدا اما درست نیست که با امام حسین مقایسه شود. چون هر کس جایگاه خود را دارد