شاه چقدر پول و جواهرت از ایران خارج کرد؟

شاه چقدر پول و جواهرت از ایران خارج کرد؟

هر سال 26 دی ماه که فرا می رسد یاد حرف معلم تاریخمان می افتم که می گفت : با پولایی که شاه از ایران برد میشد دنیا رو فرش کرد . اما آیا این موضوع صحت دارد یا تنها یک اغراق است؟ در بسیاری از کتاب های خاطراتی که بعدها توسط اطرافیان شاه منتشر شد معلوم گشت که خانواده پهلوی خاندانی بسیار ولخرج بوده و اهل پول خرج کردن بودند.

پول های بسیاری که از بیت المال بود و هیچ و پوچ شده و خرج اموری می شد که به هیچ قسمتی از زندگی مردم کمکی نمی کرد و مرهم دردهایشان نمی شد. اگر در تاریخ شنیده باشید جنگ های 2500 ساله که شاه به دلیل 2500 سال پادشاهی و امپراطوری ایران برگزار نمود و پول های هنگفتی را در این راه خرج نمود که همه از سفره مردم بی بضاعت خرج شده بود. بر اساس آمارها شاه برای جشن های 2500 ساله چیزی بالغ بر 100 میلیون دلار خرج نمود.
بعد ار اینکه تظاهرات ها در ایران شکل گرفت و مردم کوچه و بازار به خیابان ها ریختند شاه قصد ترک ایران را گرفت و چون می دانست این سفر، سفری بی بازگشت است هر آنچه که می توانست با خودش برد. ثروت شاه هنگام خروج از کشور چند قسمت بود.

اولین قسمتی که خود شاه نیز از آن گفته بود همان ۶۲ میلیون دلاری بود که همه دیدند و همه جا هم اعلام شد. تا زمانی که خود شاه در قید حیات بود ۱۲ میلیون دلار این پول را خرج کرد و ۵۰ میلیون باقیمانده به خانواده رسید. اما ثروتی که شاه با خودش برده بود تنها این نبود. شاه قبل از رفتنش که در 26 دی ماه 1357 رخ داد سه روز قبل یعنی 23 دی ماه دستور داد که چمدان ها و صندوق ها را بسته و پر کنند. بر اساس آمارها تعداد دقیق ۳۸۴ عدد چمدان و صندوق برای این امر آماده شده بود.
تیمی که مسئول این کار بود بعد ها اغراق نمودند که دراین بسته بندی ها همه جور طلا و عتیقه وجود داشت. از جمله جواهرات و الماس‌های گرانبها، ساعت‌های تمام‌طلا، تاج و نیم‌تاج‌های تمام زمرد و دیگر گونه و انواع جواهرات و عتیقه‌جاتی بود که نقاطی بسیار ایمن در خود کاخ نیاوران نگهداری می‌شد.
با وجود غارت چنین اموالی که همه برای مردم ایران بود تنها این ها قسمت کوچکی از فساد مالی . تاراجی بود که پهلوی از ایران نمود و کشتن هزاران تن و جوان را می توان از دیگر نمونه جنایات این رژیم فاسد دانست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
شاه چقدر پول و جواهرت از ایران خارج کرد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)