شاخص امید به زندگی چیست ؟ و در ایران و کشورهای دیگر به چه میزان است؟

شاخص امید به زندگی چیست ؟ و در ایران و کشورهای دیگر به چه میزان است؟

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می دهد، متوسط طول عمر افراد یک جامعه چقدر است. و به عبارتی دیگر، هر عضو آن جامعه چند سال توقع حیات دارد. (Life Expectancy) . هر چه فاکتور های رفاهی و درمانی در یک کشور افزایش پیدا کند، شاخص امید به زندگی نیز، افزایش پیدا خواهد کرد. در این مطلب سعی داریم شاخص امید به زندگی را در کشور های مختلف دنیا از جمله ایران بررسی کنیم.

محققین یک نقشه رنگی از امید به زندگی در 222  کشور جهان، تهیه کرده اند که تفاوت هایی که در این نقشه وجود دارد شگفت انگیز است.

در این نقشه کشور کوچک موناکو که ساکنان ثروتمند دارد و امکانات بهداشتی و درمانی در آن کاملا رایگان است با شاخص امید به زندگی 89.68   سال، در رتبه ی اول ایستاده.

در این نقشه ایران با شاخص امید به زندگی 70.35 سال در رتبه ی 147 ایستاده. امید به زندگی درمردان ایرانی 68.84 و در زنان ایرانی 71.93 سال می باشد.

بر اساس این آمار کشورهای جنوب آفریقا دارای کمترین امید به زندگی می باشند و هیچکدام امید به زندگی بالای 60 سال ندارند.

شاخص امید به زندگی چیست ؟ و در ایران و کشورهای دیگر به چه میزان است؟

نکته ایی که در همه ی کشور های مشترک است این است که امید به زندگی در زنان در همه ی کشور ها بالاتر از مردان است. در کشور اول رده بندی، یعنی موناکو، امید به زندگی برای زنان93.77 و برای مردان 85.74 سال تخمین زده شده .

در کشور چاد امید به زندگی برای مردان تنها 47.61 سال می باشد

در آمریکا طول عمر متوسط مردان یا همان امید به زندگی 76.05 می باشد و برای زنان 81.05 سال تخمین زده شده.

در این نقشه از بالا رنگ آبی پررنگ نشان دهنده ی بالاترین میزان امید به زندگی می باشد و رنگ قهوه ای سوخته، در پایین، نشان دهنده ی کمترین میزاان امید به زندگی می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 6

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 680
تعداد کل آرا: 4504
تعداد کل بازدیدها: 870036


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)