سینمای نولان؛ سینمای عشق و علم!

سینمای نولان؛ سینمای عشق و علم!
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/07/05

در این مطلب قصد داریم به نقد وبررسی آثار سینمایی یک سینماگر مشهور بپردازیم. کسی که می توان او را نابغه ی سینمای مدرن نام گذاشت. کریستوفر نولان کارگردان شهیر هالیوود و آمریکا که با فیلم هایی چون Prestige ،Inception، شوالیه تاریکی (Dark Knights) و آخرین فیلمش Interstellar، دنیا را به تحسین وا داشته و در بین سینمادوستان و منتقدان چهره ی بسیار شناخته شده ای است، موضوع مورد بحث ما در این مقاله خواهد بود.

کریستفور نولان (Christopher Nolan)، در سال 1970  در لندن به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلاتش در لندن برای فیلمسازی به آمریکا مهاجرت کرد. او در همان آثار اولیه اش علاقه ی شدید خود به مباحث علمی را در فیلم هایش به نمایش درآورد. Following و Memento، از اولین کار های او هستند که نولان در این آثار علاقه خود به علم، به خصوص مبحث زمان را به شکل آشکاری بیان کرده.

نولان که همیشه در فیلم هایش به عدم به کار گیری مسائل عاطفی و خلق لحظات دراماتیک سینمیایی متهم می شد، در آخرین فیلم خود یعنی Interstellar، رویکردی کاملا انسان گرایانه ای را نشان می دهد. رابطه ی بسیار عمیق عاطفی بین یک پدر و دختر در این فیلم، در کنار مباحث علمی بسیار مهم و جدی، این فیلم را به یک شاهکار بی بدیل، تبدیل کرده است.

خلق لحظات عاطفی در این فیلم بیشتر به برادر نولان، جاناتان نولان، نسبت داده شده که توانسته به خوبی لحظات ناب احساسی این فیلم را به فیزیک و کیهان شناسی و سایر مسائل علمی پیوند دهد.

سینمای نولان؛ سینمای عشق و علم!

نولان در واقع در این فیلم، به گونه ای به معمای هستی پاسخ داده. او در این فیلم مطرح می کند که در پس تمام بحث ها و سوالات علمی مربوط به سیارات،  دنیاهای موازی، سیاه چاله ها –که از جدی ترین سوالات بشر می باشند- عشق می تواند خود نمایی کند و حتی قوانین و موانع  مربوط به فضا- زمان را از میان بردارد و دو انسان را در دو گوشه ی کاملا متفاوت در کائنات به یکدیگر وصل کند.

بله! نولان معتقد است عشق می تواند از ابعاد مکان زمان فرا تر رود و به پلی برای ارتباط انسان ها تبدیل شود.

بین ستاره ای (Interstellar) در واقع سینمای علم و عشق است و این کار به غایت، کار مشکلی است که نولان به خوبی از عهده ی آن برآمده، و در کنار موسیقی بی نظیر هانس زیمر آلمانی،  یکی از ماندگار ترین آثار تاریخ سینما را خلق کرده.

ویدئو پایین تیزری از چند فیلم نولان می باشد. از فیلم های کمتر شناخته شده ی او مثل ممنتو تا مشهور ترین فیلم های او مانند بتمن و اینتراستلار

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 8

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 609
تعداد کل نظرات : 816
تعداد کل آرا: 5375
تعداد کل بازدیدها: 1473967

نظرات کاربران

*