سیمکارت ان اف سی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد

سیمکارت ان اف سی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد

در مقاله فناوری ان اف سی(NFC) چیست؟ و چگونه از فناوری ان اف سی(NFC) در پرداخت موبایلی و از طریق تلفن هوشمند استفاده می شود؟ درخصوص فناوری ان اف سی(NFC= Near Field Communications)، نحوه عمل و کاربردهای آن توضیح داده شد. در این نوشته یکی از کاربردهای فناوری ان اف سی(NFC) که سیمکارت های موبایل ان اف سی هستند و قابلیت ها و کاربردهای مختلفی را برای صاحبان آنها فراهم می کند، توضیح داده می شوند.

سیمکارت ان اف سی، سیم کارتی است که در آن چیپست(Chipset) مجهز به فناوری ان اف سی قرار داده شده است و شما با استفاده از سیمکارت NFC قابلیت ارتباط برقرار کردن با دستگاه های مجاور تا فاصله چند سانتیمتری را داشته و همچنین امکان برقراری ارتباط بی سیم بین دو دستگاه را خواهید داشت به گونه که هر دو دستگاه امکان ارسال و دریافت اطلاعات به یکدیگر را پیدا می کنند. بسته به اپراتور ارائه دهنده این نوع سیمکارت، قابلیت های یک سیمکارت معمولی مانند برقراری تماس، ارسال پیامک و ارتباط داده/اینترنت نیز می تواند در آن گنجانده شود.

یکی از مزیت های این فناوری این است که هیچ نوع وابستگی به ارتباط اینترنت یا هر اتصال دیگری ندارد. به این معنی که حتی اگر گوشی شما هوشمند نباشد می توانید با استفاده از سیمکارت NFC در کنار دیگر دستگاه های مجهز به این فناوری از مزایای آن برخوردار شوید.

از مهمترین کاربرد های فناوری ان اف سی(NFC) می توان به خواندن یا نوشتن اطلاعات مانند اسکن تگ ها ی یک برچسب، ارتباط با کارت ها مانند پرداخت هزینه در فروشگاه و ارتباط یک به یک مانند انتقال فایل از یک وسیله به یک وسیله دیگر مجهز به این فناوری اشاره کرد.

از میان کاربردهای فوق سیمکارت ان اف سی، پرداخت الکترونیکی پول و انجام تراکنس مهمترین کاربردها هستند که هم اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران میسر شده است. برای این کار شما نیازمند یک سیمکارت ان اف سی(nfc)، یک تلفن هوشمند، یک حساب بانکی/کارت عابر بانک و اپلیکیشن مربوطه( که توسط بانک/اپراتور ارائه می شود) می باشید. این ترکیب در واقع کیف پول همراه شما تلقی می شود که شما در فروشگاه ها یا درگاه های مجهز به دستگاه های ان اف سی/nfc می توانید از طریق آن و تنها با نزدیک کردن تلفن همراه تان به دستگاه پرداخت خود را انجام دهید. اخیرا اپراتورهای تلفن همراه و همچنین چند اپراتور مجازی تلفن همراه که در ایران شروع به فعالیت کرده اند، چنین سرویس هایی را ارائه می دهند.

برخی از تراکنش هایی که شما می توانید با استفاده از این فناوری انجام دهید موارد زیر هستند:

  • خدمات بانکی مربوط به حساب بانکی تان مانند واریز، انتقال و برداشت وجه
  • خرید شارژ
  • پرداخت قبوض
  • خرید و پرداخت های روزانه مانند پرداخت کرایه حمل و نقل عمومی
  • دیگر تراکنش ها در درگاه های مجهز به دستگاه های ان اف سی مانند خیریه ها
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 260
تعداد کل نظرات : 65
تعداد کل آرا: 1004
تعداد کل بازدیدها: 105890


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)