سیر تاریخی و حوادث زندگی سعدی شیرازی

سیر تاریخی و حوادث زندگی سعدی شیرازی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/25

در مطلب زندگینامه سعدی | تحقیقی کوتاه درخصوص زندگی سعدی شیرازی زندگینامه سعدی شیرازی به طور خلاصه آورده شد و شرح کوتاهی از زندگی سعدی ذکر شد. در این نوشته سعی می شود که زندگینامه سعدی بصورت سیر تاریخی زندگی او و حوادث مهمی که در طول زندگی سعدی بر او گذشته است، آورده شود. سالهای ذکر شده در زیر برحسب سالهای قمری هستند.

۶۰۶ - تولد سعدی (البته در منابعی ۵۸۵ و ۶۱۰ هم آمده‌است)

۶۱۰ - صلح سلطان محمد خوارزمشاه با مغولان

۶۱۶ - شروع حمله مغول به ایران و اشغال بخارا

۶۱۷ - درگذشت سلطان محمد خوارزمشاه در جزیره آبسکون (در حالی که از لشکر مغول می‌گریخت) و انقراض حکومت خوارزمشاهیان

۶۱۸ - غارت نیشابور و قتل عام نیشابوریان (از جمله عطار نیشابوری) به دست لشکر مغول

۶۲۳ - عزیمت سعدی به بغداد و آغاز تحصیل و سفر به نقاط مختلف جهان، درگذشت سعد بن زنگی، حاکم فارس و جانشینی پسرش ابوبکر بن سعد در شیراز (وی موفق می‌شود با اوگتای خان و بعداً با هلاکو خان مصالحه کند و شیراز را از حمله مغول در امان نگه دارد). ایشان در مدرسه نظامیه بغداد تحصیل کرده اند که در این مدرسه دروس اسلامی شامل فقه، صرف و نحو و غیره تدریس می شد. امام محمد غزالی از سال 484 هجری قمری از مدرسان این مدرسه بوده است. مدرسه نظامیه از مروجان فقه شافعی و کلام اشعری بودند. سعدی از محضر اساتیدی از جمله سبط بن جوزی و شهاب الدین عمر سهروردی(که نباید او را با شهاب الدین یحیی سهروردی فیلسوف معروف اشتباه گرفت) بهره برده است.

۶۲۶ - شروع موج دوم حمله مغول به ایران به دستور اوگتای خان

۶۴۵ - شروع موج هفتم جنگهای صلیبی و اسارت سعدی به دست فرنگیان

۶۵۳ - شروع موج سوم حمله مغول به ایران به رهبری هلاکو خان

۶۵۵ - بازگشت سعدی به شیراز و نگارش کتاب بوستان

۶۵۶ - سقوط بغداد و به قتل رسیدن مستعصم عباسی به دستور هلاکو خان، نگارش کتاب گلستان – گفته می شود سعدی این کتاب را در کمتر از یکسال نگاشته است که برخی آن را شبیه به معجزه می دانند. نگارش دو کتاب بوستان و گلستان سبب شهرت سعدی شیرازی به عنوان یک شاعر برجسته می شود.

۶۵۸ - درگذشت ابوبکر بن سعد، حاکم فارس در شیراز تقریباً همزمان با درگذشت پسرش سعد بن ابوبکر در راه بازگشت از بغداد، آغاز امارت محمد بن سعد در شیراز در سنین کودکی

۶۸۳ - کشته شدن شمس الدین محمد جوینی مشهور به صاحب دیوان در دربار ایلخانی

۶۸۵ - درگذشت ابش خاتون و پایان حکومت اتابکان فارس بر شیراز، آغاز حکومت انکیانو بر شیراز. سعدی با او ارتباط نزدیکی داشت و در ستایش او اشعاری سروده‌است

۶۹۰ - درگذشت سعدی (البته تاریخ دقیق درگذشت سعدی مشخص نیست و گفته می شود ایشان بین سالهای 690 تا 695 هجری قمری در گذشته اند).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 1242
تعداد کل بازدیدها: 233581

نظرات کاربران

*