سیر تاریخی زندگی نامه امام حسین (ع)

سیر تاریخی زندگی نامه امام حسین (ع)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/26

امام حسین(ع) یکی از 12 امام مذهب شیعه اثنی عشری است که نقش بسیاری مهم در حفظ و بقا دین اسلام و مذهب شیعه داشته است. در این مقاله و مقالات ..... سعی می شود که بطور خلاصه شرح زندگی این امام بزرگوار که واقعه عظیم و مهم عاشورا نیز برایشان وقوع یافته است، بصورت سیر تاریخی آورده شود.

امام حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجری در مدینه متولد شده اند. مادر امام حسین علیه السلام، حضرت فاطمه زهرا علیها السلام هستند که دختر پیامبر گرامی اسلام می باشند. اما جالب است که بدانید به روایتی ام فضل همسر عباس بن عبدالمطلب دایه امام حسین(ع) بوده اند. پدر ایشان حضرت علی(ع) و پسرعموی پیامبر اسلام می باشند.

حدود 6 سال از زندگی امام حسین همزمان با دوران حیات پیامبر اکرم بوده است که ایشان در این دوران از محضر رسول خدا درس های ارزشمندی گرفته اند. امام حسین 25 سال از عمر خود را در دوران خلافت خلفای سه گانه یعنی ابوبکر، عمر و عثمان سپری کرده اند. یعنی از سال 11 هجری که زمان رحلت پیامبر اکرم(ع) بود تا سال 35 هجری که دوران خلافت و حکومت داری حضرت علی(ع) آغاز می شود. در دوره ابوبکر، یعنی از سال 11 تا 13 هجری ایشان هفت ساله، در دوره عمر، یعنی سال 13 تا 15 هجری ایشان  9 ساله و دوره عثمان یعنی سال 23 هجری ایشان 19 ساله بودند.

اما حسین در دوران حکومت حضرت علی(ع) که حدود پنج سال(از سال 35 تا 40 هجری) طول کشید با ایشان همراه بودند و در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی و نظامی(جنگ ها) حضرت علی علیه السلام را یاری می کردند. برای مثال در آغاز جنگ صفّین وقتی سپاه معاویه شریعه فرات را به تصرّف خود درآورد و مانع دست یابی لشکریان علی علیه السلام به آب شد، سپاهیان آن حضرت در چندین نوبت برای گشودن آب راه به سپاهیان معاویه حمله کردند، ولی موفق به این کار نشدند. امام حسین علیه السلام چون آثار اندوه را در چهره پدر دید، همراه عده ای از سواران به سپاه معاویه حمله کرد و شریعه فرات را از تصرّف آنها خارج و غبار از چهره پدر برطرف ساخت.

امام علی (ع) در سال 40 ام هجری به شهادت رسیدند و پس از آن فرزند اول ایشان یعنی امام حسن مجتبی علیه السلام به مدت ده سال امامت کردند که امام حسین(ع) نیز ایشان را در این دوران حمایت و از ایشان پیروی می کردند.

امام حسن(ع) در سال پنجاه هجری به شهادت می رسند و از این زمان دوره امامت امام حسین(ع) آغاز می شود و تا سال 61 هجری که واقعه عاشورا به وقوع می پیوندد و ایشان در سن 57 سالگی به شهادت می رسند، ادامه می یابد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 387
تعداد کل آرا: 4081
تعداد کل بازدیدها: 1667782

نظرات کاربران

*