سیاهی زیر چشم | علل و دلایل به وجود آمدن سیاهی در زیر چشم چیست؟

سیاهی زیر چشم | علل و دلایل به وجود آمدن سیاهی در زیر چشم چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/24

سیاهی و کبودی زیر چشم یکی از مشکلات شایع می باشد که بسیار از مردم با آن درگیر می باشد، در بسیاری از موارد مردم این مشکل را تنها یک مشکل زیبایی می دانند و به برطرف کردن سطح آن می پردازند، در حالی که سیاهی زیر چشم می توان نشان دهنده بیماری های جدی باشد.

در بسیاری از افراد با مشکل سیاهی زیر چشم روبرو می شویم. اکثر مردم به این تنها به عنوان یک عیب زیبایی نگاه می کنند. اما باید در نظر داشت که، گاهی این علائم نشان دهنده بیماری های جدید می باشد. برخی از دلایل و علل به وجود آمدن کبودی و سیاهی زیر چشم عیارتند از:

1- ژنتیک و ارثی بودن:

در برخی از افراد این گونه سیاهی از دوران بچگی وجود دارد و با ژنتیک ارتباط دارد. در این صورت در بین اقوام نزدیک هم این مشکل دیده می شود. که دلیل اصلی آن در این افراد قرار داشتن رگ های زیر چشم این افراد در نزدیکی پوست می باشد.

2- دوره سنی:

با بالا رفتن سن انسان پوست نازک تر می شود و به همین دلیل رگ هایی که در زیر پوست قرار دارند، خیلی واضح تر دیده می شوند. از این رو، سیاهی و کبودی های زیر چشم به وجود می آید.

3- کم خوابی:

افراد میانسال لازم است، روزانه 7 الی 8 ساعت خواب داشته باشند. البته این ساعت ها نسبی می باشد. برخی از افراد بعد از 6 ساعت خوابیدن خود را کاملاً سرحال احساس می کنند. اما برخی دیگر با وجود 9 ساعت خوابیدن، باز احساس کمبود خواب دارند.

اگر انسان در طولانی مدت کم خوابی داشته باشد. پوست صورت وی سفید می شود و پژمرده دیده می شود و در نتیجه رگ هایی که زیر پوست قرار دارند، به روشنی دیده می شوند. از این رو، پوست زیر چشم که بسیار نازک است، سبب می شود که رگ های موجود در این ناحیه دیده شوند. برای برطرف کردن این مشکل لازم است که افراد به اندازه کافی خواب داشته باشند و استراحت کنند و همچنین برای این نواحی از کرم ها و ماسک های مخصوص استفاده نمایند.

4- خستگی چشم، استرس و خستگی مزمن:

استرس های طولانی مدت و خستگی بر روی وضعیت پوست تاثیر بسیار منفی می گذارد و از جمله به وجود آمدن کبودی زیر چشم منجر می شود.

5- دود سیگار و مشروبات الکلی:

این مواد به علت داشتن مواد مضر در ترکیبات خود، سبب می شوند که ارگانیسم بدن انسان سمی شود. مواد سمی در خون و در بافته های ارگانیسم بدن جمع شده و از جمله در ناحیه زیر چشم انباشته می شوند و سبب ایجاد کبودی و سیاهی می گردند.

6- رژیم های غذایی نامتعادل، گرسنگی، تغذیه نامناسب و ناتمام، کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در مواد غذایی:

چنین مواردی بر روی سلامتی انسان تاثیر منفی می گذارد، که در درجه اول اثرات خود را در پوست نشان می دهد. به همین دلیل رنگ پوست بدتر می شود و در زیر چشم های کبودی و سیاهی به وجود می آید.

7- مراقبت های نامناسب از پوست:

استفاده از کرم های نامناسب و دیگر لوازم آرایشی، شستن صورت با آب گرم و آسیب دیدگی پوست. از سوی دیگر لوازم آرایشی ارزان قیمت بر روی پوست تاثیر منفی می گذارد و سبب پیری زودرس پوست می گردد.

8- بیماری های مزمن:

این بیماری ها هم بر روی پوست، رنگ پوست و غیره تاثیر می گذارد. در به وجود آمدن کبودی ها و سیاهی زیر چشم، بیماری های کلیوی، کبدی، کیسه صفرا، پانکراس، غدد درون ریز و سیستم قلبی – عروق و نیز کم خونی نقش دارند.

9- هلمینتوز یا بیماری کرم (Helminthiasis):

در زمانی که فردی مبتلا به بیماری کرم می باشد، کرم ها مدام ارگانیسم بدن را سمی می کنند و لذا سبب ایجاد سیاهی در زیر چشم می شوند.

10- بیماری هموروئید، سرگیجه و بیماری دندان های بالایی و برخی دیگر از اختلالات هم می تواند سبب سیاهی دور چشم شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 2999
تعداد کل بازدیدها: 276314

نظرات کاربران

*