سگ نگهبان چیست و انواع سگ نگهبان کدامند؟

سگ نگهبان چیست و انواع سگ نگهبان کدامند؟

در مقاله های اصول و روش های آموزش و تربیت سگ  و مراحل و روش های آموزش و تربیت سگ  درخصوص اصول و روش های آموزش و تربیت سگ که توسط موسسات و آکادمی های مختلف از جمله آکادمی تربیت سگ آریانا انجام می شود، توضیح داده شد. یکی از انواع سگ هایی که آموزش می بینند سگ های نگهبان(Guard Dogs/Watch Dog) هستند. این سگ ها را باید از سگ های مهاجم(attack dogs) متمایز کرد، زیراکه این سگ ها برخلاف سگ های مهاجم به دنبال شکار و گرفتن انسان یا موجود دیگری نیستند بلکه از انسان در برابر حیوانات و افراد مزاحم و ناخواسته مراقبت و محافظت می کنند. به این سگ ها آموزش داده می شود که به افراد آشنا آسیب نزده و مزاحم آنها نشوند. البته با آموزش به سگ ها می توان آنها را برای شکار یک انسان یا موجود دیگری آموزش داد و این بسته به نیاز و خواسته صاحب سگ نگهبان از سگ نگهبان خود دارد.

سگ های نگهبان را نیز خود به دو دسته قابل تقسیم هستند یک نوع سگ نگهبان که نقش مراقب و هشدار دهنده را دارد و به انگلیسی به آن watch dog می گویند. این سگ تنها صاحب خود را از وجود یک فرد محافظ در منطقه تحت حفاظت خود آگاه کرده و به او هشدار می دهد. سگ های گله(Livestock guard dogs) معمولا از این دسته سگ ها هستند. اما سگ نگهبان و محافظ(guard dog) علاوه بر این کار توانایی های حمله و جلوگیری از ورود مزاحم را دارد. تنها نژادهای خاصی از سگ توانایی آموزش دیدن هر دو نوع آموزش سگ نگهبان را دارند یعنی هم هشدار دهند و هم حمله کنند. برای مثال نژاد های کیزهوند(Keeshond) و سگ های نگهبان تریر تبتی از جمله این سگ ها هستند. اما بسیاری از نژادهای سگ های نگهبان هستند که علاوه بر پارس کردن و هشدار دادن، توانایی اقدام(حمله) کردن در نقش یک سگ نگهبان را دارند از جمله:

دوبرمن پینشر، جرمن شفرد(German Shepherd)، جرمن اسپیتز، روت ویلر(Rottweiler)، بول داگ آمریکایی(American Bulldog)، باکسر(Boxer)

فهرست سگ هایی که توانایی آموزش دیدن در نقش یک سگ نگهبان را دارد زیاد است و بسیاری از نژادهای سگ ها تنها در کشورهای خاصی وجود دارند و در انجا به عنوان سگ نگهبان آموزش می بینند.

یکی از مراکزی که آموزش سگ های نگهبان را در کلیه سطوح مقدماتی و پیشرفته/حرفه ای در ایران انجام می دهد، آکادمی تربیت سگ آریانا است که برای آشنایی با روش های آموزش سگ نگهبان توسط این موسسه به سگ نگهبان در آکادمی تربیت سگ آریانا مراجعه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 197
تعداد کل آرا: 2660
تعداد کل بازدیدها: 679739


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)