سگ باهوش تر است یا گربه

سگ باهوش تر است یا گربه
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/18

سگ و گربه دو حیوانی هستند که معمولا در شهر ها و یا خانه ها وجود دارند و انسان به انها زندگی می کند و به آنها انس می گیرد. بر حسب علاقه برخی از مردم به سگ و برخی دیگر به گربه ها علاقه مند می باشند، ولی آیا شما می دانید که کدامیک از این حیوانات باهوش تر می باشند؟ اگر می خواهید جواب این سوال را بدانید بهتر است این مطلب را مطالعه کنید.

تحقیقات علمی اثبات کرده اند که سگ ها از گربه ها باهوش تر می باشند. این مطلب را سردبیر روزنامه د دیلی تلگراف (The Daily Telegraph)  سارا کناپتون (Sarah Knapton ) نوشته است. تحقیقی که در مورد هوش سگ ها و گربه ها سال ها در حال انجام بوده است در نهایت به نتیجه رسیده است.

دانشمندان برای اولین بار، نه تنها اندازه مغز حیوانات مختلف را، بلکه تعداد نورون های موجود در پوست مغز را با هم مقایسه کرده اند. به نورون ها سلول های خاکستری مغز هم گفته می شود.

تنها در نتیجه این مقایسه، معلوم شده است که، تعداد نورون های موجود در مغز گربه ها در مقایسه با تعداد نورون های موجود در مغز سگ ها بسیار کمتر می باشد. در پوسته مغز سگ ها، 530 میلیون نورون وجود دارد. در حالی که در پوسته مغز گربه ها تنها 250 میلیون نورون وجود دارد.

دانشمندان روانشناس و بیولوژی دانشگاه دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University) در ایالت تنسی آمریکا، پروفسور سوزان  هرجولانجو – هوزل Suzana Herculano-Houzel  گفته است که، تعداد نورون ها هوش موجود زنده و داشتن حافظه را در جانداران نشان می دهد.

این دانشمند اعلام کرده است که، سگ ها به علت داشتن تعداد نورون های زیاد در مقایسه با گربه ها دارای توانایی بیشتری می باشند.

در زمان تحقیقات جدید، مغز حیواناتی مانند راکون ها، گربه ها، سگ ها، شیرها و خرس ها با هم مقایسه شده است.

همانطور که مشاهده می کنید همه این حیوانات گوشت خوار می باشند. دانشمندان این انتخاب را تصادفی نکرده اند، چرا که حیواناتی که دیگر حیوانات را می خورند، اندازه مغزشان بزرگ تر می باشد. از طرف دیگر در این لیست در کنار حیوانات وحشی حیوانات اهلی هم وجود دارند.

از مقایسه مغز این حیوانات، این نتیجه بدست آمده است که، حیواناتی که اندازه مغزشان بزرگتر می باشد تعداد نورون ها در آن کمتر می باشد. مثلا تعداد نورون های که در مغز سگ ها وجود دارد از تعداد نورون های که در مغز شیرها، خرس ها و یا کفتارها وجود دارد بسیار بیشتر است. به عبارت دیگر، تحقیقات نشان داده است که، تعداد نورون های موجود در مغز گربه ها با خرس های قهوه ای حدودا برابر می باشد. یعنی می توان گفت که، گربه ها از خرس های قهوه ای  که مغزشان بسیار بزرگ تر از مغز گربه ها می باشد به یک اندازه باهوش هستند.

یکی دیگر از محققان و روزنامه نگاران بنام Celia Haddon  در کتاب خود گفته است که تعداد نورون های موجود در مغز گربه طبیعی است که از تعداد نورون های موجود در مغز سگ ها کمتر می باشد، چرا گه گربه ها در مقایسه با سگ ها کمتر اجتماعی می باشند.

سگ ها از گرگ ها به وجود آمده اند، گرگ ها هم حیوانات اجتماعی می باشند که به صورت گله ای زندگی می کنند و به هم دیگر کمک می نمایند. در روابط آنها نشانه های از صلح و اشتی و و دوستی وجود دارد. این ویژگی به سگ ها کمک می کند که با انسان همکاری نماید.

به همین دلیل انسان از سگ ها برای اهداف گوناگون استفاده می کند. در حالی که گربه ها این ویژگی ها را ندارند. آنها تنها زندگی می کنند. و طبق معمول تنها هم می مانند.  

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302957

نظرات کاربران

*