سونامی دریای خزر صحت دارد | گسل های دریای خزر کدام اند؟

سونامی دریای خزر صحت دارد | گسل های دریای خزر کدام اند؟

سونامی یک سری از امواج تولید شده در اقیانوس یا انواع دیگر بدنه های آب است که توسط اختلالاتی مانند زمین لرزه، زمین لغزش، فوران آتشفشانی و یا ضربه شهاب سنگ ایجاد می شود. تصویری که در زیر مشاهده می کنید نشان می دهد که چگونه یک زلزله می تواند یک سونامی را در آب های بسته ایجاد کند.زلزله های زیرزمینی، که معمولا در مرز بین صفحات تکتونیکی زمین رخ می دهد، باعث می شود آب به سمت بالا یا پایین حرکت کند. امواج سونامی به عنوان آب جابه جا می شوند که تحت تاثیر گرانش عمل می کنند و تلاش می کنند دوباره موقعیت پایدار پیدا کنند.

زمين لرزه های زير زمينی که می تواند ناشی از زلزله های بزرگ باشد باعث می شود که امواج سونامی به عنوان فرم هایی از آب برای یافتن موقعیت پایدار شکل بگیرند. فوران های آتشفشان زیرزمینی نیز می توانند نیروی کافی برای بالا بردن ستون آب ایجاد کنند و سونامی ایجاد کنند. اثرات سیارک نیز اگر بیش از  حد باشد باعث برهم زدن آب از بالا می شود، زیرا حرکت از بقایای سقوط به آب منتقل می شود که همین باعث می  شود که آب امواجی را دریافت نماید و سونامی ایجاد شود.

از کنار سونامی به این راحتی نمی توان گذشت سونامی می تواند بسیار ویرانگر باشد و بیشتر از زلزله هایی که بر روی زمین رخ می دهد خطرناک باشد. بر اساس آخرین اخبار دریای خزر دارای  گسل هایی است که احتمال رخ دادن سونامی برای آن وجود دارد اما به هیچ عنوان نمی توان پیش بینی را انجام نمود.
دریای خزر دارای  3 گسل اصلی است که هر سه این گسل ها در قسمت جنوبی ان قرار داشته و جزیی از خاک ایران محسوب می شود. در سمت غربی دریای خزر گسلی به نام گیل آستارا وجود دارد که از کنار شهر آستارا می گذرد.
گسل عشق آباد نیز گسلی است که در کشور ترکمنستان وجود دارد اما ادامه آن وارد پوسته خزر و دریایی خزر می شود. اما سه گل اصلی که احتمال زلزله وایجاد سونامی وجود دارد در خاک ایران هستند که به ترتیب ولی گسل‌های "خزر"، "جنوب خزر" و "شمال البرز" هستند.

دانشمندان معتقدند که دریای خزر پتانسیل یک سونامی را دارد اما زمان وقوع آن را نمی  توان پیش بینی نمود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 283
تعداد کل نظرات : 13
تعداد کل آرا: 253
تعداد کل بازدیدها: 92861
سونامی دریای خزر صحت دارد | گسل های دریای خزر کدام اند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)