سوسک ها در زمستان کجا می روند؟ چرا در زمستان سوسک نداریم؟

سوسک ها در زمستان کجا می روند؟ چرا در زمستان سوسک نداریم؟

سوسک ها از جمله حشرات موذی هستند که انواع مختلفی از آنها تقریبا در سراسر دنیا وجود دارند و نوعی از آنها که به سوسک آمریکایی معروف است بسیار در خانه های ایرانیان وجود داشته و بسیاری از ما ایرانی ها را با حضور در مکان هایی مانند آشپزخانه، حمام یا دستشویی آزار می دهند. جالب است که ما این سوسک ها را بیشتر در فصول گرم و تابستان در این مکان ها مشاهده می کنیم و شاید برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده باشد که این سوسک های آمریکایی کجا می روند. در این نوشته به این پرسش پاسخ داده می شود که سوسک ها در زمستان کجا می روند و چرا در زمستان سوسک نداریم؟

سوسک ها در ماه های گرم تابستان هنگامیکه دما بالاست و رطوبت زیاد است تولید مثل کرده و زیاد می شوند و در این هوا در محیط های باز و هوای آزاد نیز وجود دارند و دیده می شوند. اما در فصل پاییز و با سرد شدن هوا و رسیدن دما به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد بسیاری از گونه های سوسک ها از بین می روند. برای مثال بسیاری از سوسک های درختی در فصل سرد یعنی پاییز یا زمستان می میرند و پوره آنها به حالت خواب می روند و این پوره سوسک ها در فصل بهار بتدریج به سوسک های بالغ تبدیل شده و به محیط زندگی ما می آیند.

اما گونه های دیگر سوسک ها از جمله سوسک های آلمانی که شباهتی با سوسک های آمریکایی- سوسک هایی که در خانه های ما وجود دارند- درون درز دیوارها یا ستون های خانه ها یا هر منفذی شبیه به آن که دمای آن محیط بیش از ۱۰ درجه سانتی گراد باشد، لانه کرده و تخمگذاری می کنند. این تکنیک را سوسک های شرقی (oriental cockroaches) هم بکار می بندند و در زمستان در راه آب ها،‌ فاضلاب ها، زیرزمین و هرجای مرطوب و با دمای بالای ۱۰ درجه سانتی گراد لانه کرده و تخم گذاری می کنند.

لازم به ذکر است که سوسک های آمریکایی که در خانه های ایرانیان بسیار وجود دارند نسبت به سرما حساسیت بیشتری داشته و در دمای کمتر از منفی ۱۲ درجه سانتی گراد نمی توانند زنده بمانند. اما این سوسک ها نیز همان تکنیک دیگر گونه های سوسک ها را به کار بسته و با مخفی شدن و لانه کردن در مکان های گرم و مرطوب مانند فاضلاب ها، الوارها،‌ تکه های چوب و امثالهم تخمگذاری کرده و ازدیاد نسل می کنند.

بنابراین سوسک ها به دلیل اینکه در هوای سرد و زیر ۱۰ درجه سانتی گراد و برخی از گونه ها کمتر از آن نمی توانند دوام بیاورند، در زمستان در محیط خانه ها وجود نداشته و دیده نمی شوند. ضمن اینکه فصل زمستان زمانی برای تخمک گذاری و ازدیاد نسل آنهاست.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سوسک ها در زمستان کجا می روند؟ چرا در زمستان سوسک نداریم؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)