سواپ ارز چیست؟ تعریف سواپ ارز به زبان ساده

سواپ ارز چیست؟ تعریف سواپ ارز به زبان ساده

سواپ (Swap) در معاملات که به آن سواپ مالی می گویند در واقع قراردادی مشتقه است که بین دو طرف برای مبادله دو ابزار مالی صورت می گیرد. این روش معامله بین دو طرف برای معامله و مبادله هر نوع جنس یا اوراق بهاداری می تواند تعریف شود. یکی از انواع سواپ ها که اخیرا نیز بواسطه توافق بین ایران و ترکیه بر سر سواپ ارز و لیر مورد توجه قرار گرفته است، سواپ ارز(Currency Swap Contracts) است که در زیر توضیح داده می شود.

قرارداد سواپ نوعی قرارداد برای معاوضه جریان نقدی در آینده است. در یک قرارداد سواپ، تاریخ پرداخت و چگونگی محاسبه جریانات نقدی که باید پرداخت شوند را مشخص می کند. این جریانات نقدی در واقع ارزش آتی است که آنچه معامله می شود دارد. درخصوص سواپ ارز رویه عمل بدین گونه است که دو طرف این معامله سواپ ارز توافق می کنند که پرداخت های دوره ای در یک ارز مشخص را در یک دوره خاص(مثلا ماهانه، سالانه) داشته باشند تا بدهی طرف مقابل معامله سواپ تمام شود. در عوض طرف دوم نیز می پذیرد که همین کار یعنی همین پرداخت ها را برای طرف اول معامله سواپ داشته باشد.

تعبیر دیگر از سواپ ارز این است که دو معامله نقدی و سلف ارز بطور همزمان صورت می پذیرد و در واقع هدف این است که ریسک های مربوط به معامله و نوسانات نرخ ارز دو طرف معامله مدیریت شود. یعنی به جای اینکه ارز دو کشور با یک نرخ در زمان حال بصورت نقدی معامله شود و با نرخ دیگری بصورت سلف، با در نظر گرفتن یک نرخ متوسط و پرداخت های دوره ای ارز دو طرف معامله این نوسانات نرخ ارز و ریسک های آن مدیریت شده و متعادل می شوند.

معامله سواپ ارز سه طرف معامله دارد که با مثال زیر برای یک معامله سواپ روش کار معامله سواپ ارز مشخص می شود:

مشتری الف در تاریخ معینی با پرداخت 2000 یورو مبلغ 2200 دلار از بانک ب در یک معاملة نقدی خریداری می کند. مدیران مالی بانک ب برای حفظ سبد دارایی های ارزی، باید مقدار دلار فروخته شده را برگردانند. این مقصود را بانک ب با انجام یک معاملة سلف دلار با طرف سوم با یک نرخ معین با سررسید معین دیگری یعنی چند ماه بعد دنبال می کند. مجموعة این معامله طی یک سلسله محاسبات با نرخ های معین و به صورت یکجا صورت می پذیرد. در این معامله، بانک ب ضمن به دست آوردن سود حاصل از فروش دلار، با انجام خرید سلف، ارز خود را از ریسک تغییر ارزش دلار محافظت می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.8
sigmaمجموع آرا: 9

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 292
تعداد کل آرا: 3097
تعداد کل بازدیدها: 910731
سواپ ارز چیست؟ تعریف سواپ ارز به زبان ساده
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 3.8
sigmaمجموع آرا: 9


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)