سوالات مفید و مهم در جلسه خواستگاری

سوالات مفید و مهم در جلسه خواستگاری

در مورد اینکه در جلسه خواستگاری چه سوالاتی پرسیده شود، بسیار سخن گفته شده است. اما از میان این نظرات و دیدگاه های مختلف در مورد سوالات و صحبت هایی که در جلسات خواستگاری باید پرسیده شود،‌ برخی از آنها را می توان گفت از اهمیت بیشتری برخوردارند. در زیر فهرستی از سوالات مفید و مهم که دختر و پسر باید در یک جلسه خواستگاری از یکدیگر بپرسند،‌ آورده می شود. این فهرست سوالات مفید خواستگاری با بررسی نظرات صاحبنظران مختلف از جمله روحانیونی مانند حجت الاسلام شهاب مرادی در مورد خواستگاری و دیگر صاحبنظران و روانشناسان حوزه ازدواج گردآوری شده است. البته دقت کنید که این سوالات تنها یک چارچوب کلی هستند و بسته به نوع آشنایی شما و میزان آشنایی شما می تواند نوع سوالات،‌ تعداد و نحوه پرسیدن این سوالات خواستگاری متفاوت باشد.

شاید اساسی ترین و مهمترین سوالی که در جلسه خواستگاری بتوان پرسید این است که زندگی آینده خود را چگونه می بینید و از زندگی آینده خود چه توقعاتی دارید؟

سپس می توان در این خصوص نظر پرسید که از همسر آینده خود برای زندگی آیندتان چه توقعاتی دارید؟

برای رسیدن به این آینده مشکلات را چگونه و تا چه میزان می توانید تحمل کنید؟

توجه کنید که مسائل مذهبی و اعتقادات از اهمیت بسیاری در زندگی مشترک برخوردارند. درخصوص مسائل اعتقادی و مذهبی می توانید سوالات زیر را بپرسید:

شما چگونه خدا را می شناسید؟

تا چه حد به مسائل و احکام دینی خود آشنایی دارید و به آنها عمل می کنید؟

در چارچوب این سوالات می توانید از همسر خود بخواهید که مشخص کند که تا چه حد از شما انتظارات مذهبی دارد. همچنین می توانید درخصوص جزئیاتی مانند حجاب، قرآن خواندن و انجام احکام مذهبی از همسر خود سوال بپرسید.

از دیگر موارد مهم در زندگی مشترک،‌ مسئله اقتصادی در زندگی است. در خصوص مسائل مالی و اقتصادی می توانید این سوالات را بپرسید:

چه سطح اقتصادی و مالی را در زندگی مشترک می خواهید؟

چقدر به صرفه جویی/قناعت و پس انداز اهمیت می دهید؟

چشم انداز شما برای سطح رفاه و اقتصادی در آینده(زندگی مشترک) چیست؟

در کنار موارد مذهبی و اعتقادی برخی از موارد را می توان گفت که جنبه فرهنگی یا روحی/عاطفی دارند. سوالات زیر در این چارچوب قرار می گیرند که می توان آنها را سوالات مهمی در خواستگاری دانست که نگرش و دیدگاه زوجین را مشخص می کند:

تعریف شما از اجتماعی بودن چیست و تا چه حد خود را اجتماعی می دانید؟

منطقی بودن را چگونه تعریف کرده و چقدر خود را منطقی می دانید؟

در مواقع اختلاف نظر یا حالات عصبانیت چگونه برخورد می کنید؟

نسبت به چه مواردی حساسیت دارید؟ یا چه مواردی شما را زود آزرده می کند؟

تا چه حد انتقاد پذیر هستید؟ چگونه از دیگران انتقاد می کنید؟

تصمیم گیری را در زندگی چگونه انجام می دهید؟ ایا مشورت می کنید؟

به این سوالات می توانید سوالاتی در مورد علائق،‌ سرگرمی ها و تفریحات را که می تواند نوع موسیقی،‌ کتاب و امثالهم باشد،‌ بپرسید.

در نهایت یادآور می شوم که موارد فوق الذکر از جمله مهمترین سوالات یک جلسه خواستگاری محسوب می شوند که مورد تایید و ذکر شده توسط اکثر صاحبنظران این حوزه هستند و در کنار آن شما می توانید سوالات جزئی تر و مصادیق مربوط به سبک زندگی،‌ اعتقادات، مسائل فرهنگی و اخلاقی و مسائل مالی و اقتصادی را از یکدیگر بپرسید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186320
سوالات مفید و مهم در جلسه خواستگاری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)