سه ماهگی اول بارداری | اتفاقات و رویدادهای 9 تا 12 هفتگی بارداری

سه ماهگی اول بارداری | اتفاقات و رویدادهای 9 تا 12 هفتگی بارداری
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

بارداری دوران بسیار مهمی برای بانوان است، در این دوران تغییرات زیادی در ارگانیسم بدن زنان روی می دهد که دانستن آنها برای مدیریت این تغییرات بسیار مهم و حیاتی است، یکی از مهمترین دوره های بارداری سه ماهه اول می باشد، که دوره ای بسیار حساس و پر مسئولیت است.

خیلی از بانوانی که بارداری می شوند، دوست دارند بدانند که در بدنشان چه تغییراتی رخ می دهد و چه اتفاقاتی می افتد، یکی از دره های حساس بارداری سه ماهه اول می باشد. که می توان گفت بسیار دوره حساسی است. سه ماهگی اول بارداری، پایان اولین سه ماه بارداری (trimestrin) می باشد. سه ماه اول بارداری خطرناک ترین و پر مسئولیت ترین دوره بارداری است.

از هفته های 11 الی 12 بارداری دوره نطفه بودن به پایان می رسد. و دیگر نوزاد نطفه نیست. و به آن «جنین» گفته می شود. می توان گفت که، تمام اندام ها و ارگان های اساسی کودک شکل گرفته است. نوزاد به صورت فعال در حال رشد است و به بزرگتر شدن خود ادامه می دهد. در جنین دست و پاها حرکت می کند. سر خود را به اطراف بر می گرداند و دهان خود را باز می کند و قورت می دهد. اندازه جنین در این زمان 9 سانتی متر می باشد.

در این زمان جفت شکل گرفته است و می توان گفت که، نوزاد را از بسیاری از تاثیرات منفی به راحتی محافظت می کند.

در سه ماهگی اول بارداری برخی از زنان را پره‌اکلامپسی (Pre-eclampsia )می تواند، ناراحت کند. در این شرایط بانوان، بسیاری از مواقع حالشان زود به زود تغییر می کند. عصبی می شوند، گریه می کنند، بی صبر و حوصله می شوند، به بو حساس می شوند و واکنش شدید نشان می دهند، بی خوابی و علائم دیگر به وجود می آید. بعد از سه ماهگی پره اکلامپسی و هم علائم و نشانه های گفته شده تدریجاً کاهش پیدا می کنند.

در سه ماهگی بارداری پستان ها بزرگ می شوند. بر روی آنها برآمدگی به وجود می آید. رگ ها خیلی شفاف دیده می شود. حجم خون موجود در ارگانیسم بدن زنان افزایش می یابد. اگر احتمال ابتلا زنان به بیماری واریس وجود دارد، رگ های پای زنان جلب توجه می کند و برآمده می شود. در این موقع بانوان در پاهای خود احساس درد می کنند. این گونه خانم ها نیاز است که، دقت داشته باشند. کمتر زمان خود را سرپا بگذارنند. همیشه مراقب وزن خود باشند، با مشورت و توصیه پزشک از جوراب های مخصوص واریس استفاده نمایند و یا جوراب شلواری زنانه بپوشند. این کارها می تواند سبب کند شدن رشد واریس شود.

در این دوران لازم است، زنان خیلی بیشتر به لباس های گشاد اولویت دهند، چرا که در این دوران شکم شروع به بزرگ شدن می کند، کمر، ران و لگه هم پهن می شوند. به طور متوسط در اولین سه ماهه بارداری زنان 2 کیلوگرم وزن اضافه می کنند.

در سه ماهگی اول بارداری بسیار از زنان را سر درد اذیت می کند. این سردردها می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد، لذا لازم است بدانید که قبل از مشورت با پزشک نمی توان از دارو و یا دمنوش های مختلف استفاده کرد. لذا در سه ماه اول بارداری لازم است که زنان باردار به صورت دائم تحت نظارت پزشک باشند. استفاده از اسید فولیک هم از اول بارداری بسیار واجب می باشد.

در صورت مشاهده هر کدام از این نشانه ها و علائم به وجود آمده در زیر، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

1- دردهای ناحیه کمر و شکم و یا احساس درد در این نواحی؛

2- ترشحات خونی؛

3- ترشحات غیرطبیعی در واژن (سبز، بودار، کف دار، چرکی و ...)؛

4- احساس خارش و سوزش در واژن؛

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240009

نظرات کاربران

*