سن مناسب پدر و مادر شدن | چه سنی برای والدین شدن مناسب است

سن مناسب پدر و مادر شدن | چه سنی برای والدین شدن مناسب است
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/19

برای بسیاری از جوان ها گاهی این سوال پیش می آید که بهترین سن ازدواج چیست و کدام سن بهترین سن والدین شدن می باشد، اگه چه امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است که به طبع آن سن پدر و مادر شدن هم بالا می رود، ولی بهتر است بدانیم که بهترین سن برای پدر و مادر شدن 20 تا 29 سالگی می باشد.

بهترین سن برای ایجاد و تشکیل جنین، هم برای مادر و هم برای پدر 20 تا 29 سالگی می باشد. دختر بچه نوجوان بعد از اینکه اولین دوره قاعدگی اش را شروع کرد، می توان باردار شود. اما با این وجود، ارگانیسم بدن دختر بچه ها تا پنج سال دیگر هم، هنوز توانایی و آمادگی مناسب برای بارداری و زایمان را نخواهد داشت.

برای مادر شدن بهترین سن را به این روش می توان حساب کرد. از سن اولین قاعدگی به اضافه 5 سال بعد از آن را باید حساب کنید. مثلاً:

اگر دختر در 13 سالگی برای اولین بار پریود شده است، این سن را به اضافه 5 سال می کنیم، سن به دست آمده سنی است یک دختر بچه آمادگی بارداری و زایمان را پیدا می کند.

13 سال + 5 سال= 18 سال

و یا

14 سال + 5 سال = 19 سال

مادر شدن زود هنگام (16 تا 19 سال) و یا متوسط (بالاتر از 30 سال) برای خانم ها خطر و ریسک محسوب می شود. زنان هایی که وارد این گروه سنی شده اند، در مقایسه با زنانی که در بهترین سن بارداری یعنی 20 تا 29 سال قرار دارند، نسبتاَ زایمان سخت تری دارند و بارداری اذیت کنندتری را تجربه می کنند. همچنین نوزاد و جنین در این مادران توانایی پایینی برای زنده ماند را دارند.

سن مناسب پدر و مادر شدن | چه سنی برای والدین شدن مناسب است

خانم ها بعد از 30 سالگی معمولاً با یکسری از بیماری ها مواجه می شوند، که بر روی سلامتی آنها و نوزاد تاثیرات منفی می گذارد. معمولاً بیماری هایی که تا زمان بارداری تشخیص داده نشده اند، در زمان بارداری خود را بروز می دهند. علاوه بر این با ورود سن خانم ها به دهه 30 در دستگاه جنسی آنها تغییراتی روی می دهد، در خانم های جوان انعطاف پذیری سیستم جنسی بسیار بیشتر می باشد. اما با بالا رفتن سن این انعطاف پذیری کاهش پیدا می کند، که این امر می تواند خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد.

زنان بالای 40 سال در مقایسه با زنان 30 سال سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند. زنان هر چقدر سن و سال دارتر باشد، به همان میزان احتمال بارداری چند قلو در آنها افزایش می یابد. که این امر هم برای زنان سن و سال دار، بسیار خطرناک می باشد. سن 35 تا 39 سال دوره اصلی بارداری چند قلو می باشد. در زنان سن و سال دار به علت ضعیف بودن زایمان، کاهش انعطاف پذیری بافت های تناسلی منجر می شود با مواردی مانند پاره شدن مجرای زایمان و خونریزی بیشتر مواجه می شوند. به همین دلیل خانم های بالای 35 سال برای زایمان، پزشکان توصیه به سزارین می کنند. اما، به جزه دوره سنی دیگر شاخص ها مانند اندازه لگن، فشار خون، ضربان قلب، تنگی نفس و ... هم مهم هستند که اگر به صورت نرمال باشند، به زایمان طبیعی اولویت داده می شود.

برای پدر شدن بالای 40 سال دوره ای است که، دوره خطر محسوب می شود. در موقعی که خانمی در سن بالا باردار می شود، در بیشتر موارد پزشکان توصیه می کنند، برای تشخیص اختلالات احتمالی ژنتیکی، آزمایش های مربوطه را انجام دهند. به طور کلی، این معاینات و آزمایش ها را، بهتر است خانم های باردار در هر سنی انجام دهند. اگر در نتیجه این معاینات شک و شبهه ای ایجاد شود، می توان آزمایش های دیگری نیز انجام داد.

از جمله این آزمایشات عبارتند از در هفته های 7 تا 9 بارداری معاینه و آزمایش سلول هایی که در آینده بافت های جفت را تشکیل خواهند داد، هفته های 16 تا 20 معاینه کیسه آب جنین (تست آمنیوسنتز Amniocentesis)، در هفته های 23 تا 25 آزمایش نمونه برداری از خون بند ناف نوزاد انجام می شود. اگر نتایج این آزمایشات مثبت و خوب باشد، دیگر لازم نیست، در مورد نقص های ژنتیکی نوزاد نگران بود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3106
تعداد کل بازدیدها: 352225

نظرات کاربران

*