سندروم اتللو چیست؟ سندرم اتللو چه عواقب و تاثیراتی دارد؟

سندروم اتللو چیست؟ سندرم اتللو چه عواقب و تاثیراتی دارد؟

حسادت یکی از احساس های می باشد، که قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد. حسادت بر روابط بسیاری از انسان ها تاثیر عمیق می گذارد. و مشکلات اساسی به وجود می آورد. به وجود آمدن این احساس برای مقابله با کسی که دوستش داریم، و افراط در آن سندروم اتللو (Othello syndrome) گفته می شود.

سندرم اتللو یا حسادت مرضی  بخشی از هذیان های  بیماران مبتلا به Sexual jealousy in humans  است. در این بیماران یک تفکر غلط دال بر خیانت همسران وجود دارد.

علل مختلفی برای ایجاد هذیان خیانت مطرح شده است از علل روانی شخصیتی و محیطی گرفته تا بیماریهای مغزی باشد. حتی محققی بنام Cobb درسال (1979) در ضمن تحقیقات خود نشان داد که حسادت هذیانی می تواند در رابطه با صدمات مغزی (مثل سکته، ضربه  به سر و یا موج گرفتگی ناشی از  انفجار) باشد.  

کسانی که مبتلا به سندروم اتللو هستند، این فکر و خیال را دارند که همسرشان به انها خیانت می کند. و بسیار از زنان و مردان فکر می کنند با حساسدت بیشتر بر روی همسرشان، مانع از خیانت همسرانشان می شوند، در حالی که این یک فکر اشتباه و غلطی است. و برخی از افراد هم فکر می کنند که به این وسیله می توانند علاقه و عشق خود را به همسرانشان نشان دهند در حالی که این روش اشتباه است و برای نشان دادن عشق و علاقه راه های دیگری هم وجود دارد. در همه دنیا افراد بسیاری به این سندروم دچار می باشند.

اما سوال این است، که وجود سندروم اتللو به چه مشکلات و بیماری های می تواند منجر شود: آیا می تواند به صورت یکباره از این سندروم رهایی پیدا کرد؟

بر اساس نظر روانشناسان، سندروم اتللو یا حسادت مرضی موجب از هم پاشیدن بسیاری از خانواده ها شده است. حتی برخی از خانواده ها و برخی از زوج ها بعد از طلاق هم از این سندروم دچار اذیت و ناراحتی هستند. حسادت و حساسیت بیش از حد، ترس از دست دادن طرف مقابل، و به همین دلیل کارهای بی منطق و غیر عقلانی انجام می دهند، موجب شده است که نام دیگر این بیماری حسادت روانی و یا حسادت مرضی گذاشته شود. کسانی که دچار حسادت روانی هستند، همیشه در این فکر می باشند که ممکن است از طرف همسرشان فریب بخورند، و با این فکر بیشتر دچار تنش های روانی می شوند. در نتیجه هم خود و هم شریک زندگی خود را ناراحت و اذیت می کنند.

بر اساس نظر روانشناسان؛ می توان کسانی را که دچار سندروم اتللو هستند معالجه کرد. برای بسیاری از افراد کافی است که به روانشناس مراجعه کنند. اما باید توجه کردن که حسادت بیماری بسیار جدی می باشد، و حتی اگر پایدار باشد می تواند منجر به خودکشی هم شود. برای رهایی از این سندروم در نوبه اول باید به خودتان اعتماد کنید و یا به خودتان افتخار کنید. چرا که افرادی که به خود اعتماد و افتخار ندارند بیشتر از این بیماری اذیت می شوند. همچنین با برطرف کردن کمبودهای زندگی می تواند از حسادت دوری کرد. اما باز دوباره باید گفت که مراجعه به روانشناس لازم می باشد.

اما انچه مهم است این است که افرادی که دچار هذیان خیانت همسر هستند زمینه ابتلا به بیمارهای مثل اسکیزوفرنی و یا بیمارهای عصبی و اختلات دوقطبی و ناتوانی جنسی و مصرف الکل را هم دارند    

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.8
sigmaمجموع آرا: 4

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61854


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)