سندرم سوزش عاطفی | مراحل سندرم سوزش عاطفی

سندرم سوزش عاطفی | مراحل سندرم سوزش عاطفی
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/24

انسان در طول زندگی خود اسم اختلالات و سندرم های مختلفی را می شنود، که برخی از آنها شایع است و معمولا هر کسی در مورد آنها اطلاعاتی دارد، اما برخی از سندرم ها را شاید بسیاری از ما تاکنون نشنیده باشیم و اطلاعاتی هم از آنها نداشته باشیم، از جمله این سندرم ها، سندرم سوزش می باشد. در این مقاله به معرفی سندرم سوزش و مراحل و علائم آن می پردازیم.

به این سندرم در زندگی روزمره خستگی مزمن، سوزش عاطفی و یا تنها سندرم سوزش (burn-out) می گویند. در درجه اول این سندرم در افرادی که بسیار تلاش می کنند، به وجود می آید. این گونه افرادی که به صورت طولانی مدت تلاش و کار می کنند، با گذر زمان از کار خسته شده و زندگی شان تبدیل به زندگی مکانیکی می شود یعنی کسانی که هیچ گونه تازه گی در زندگی شان وجود ندارد. در چنین شرایطی سندرم سوزش را نشان می دهد.

امروزه سندرم سوزش در بین افراد شاغل به عنوان یکی از مشکلات اصلی و اساسی مطرح شده است. در نتیجه سندرم سوزش عاطفی بر روابط داخلی خانواده، بیماری های روانی و رفتارهای نا درست و مضر مانند استفاده از الکل یا سیگار و ناراحتی های روحی روانی مانند بی خوابی، افسردگی را به دنبال دارد. در گذشته این سندرم در افرادی که زیاد کار می کردند، دیده می شد. اما امروزه در کنار افراد شاغل برخی افراد غیر شاغل نیز این گونه حالات و سندرم سوزش عاطفی را شاهد هستیم. شاید همه با مشکلات کاری درگیر هستند و ما از آن خبر نداریم؟ و یا درک ما از کار تغییر پیدا کرده است.

از ویژگی های اصلی سندرم سوزش از بین رفتن انرژی، کمبودهای عاطفی، روابط منفی با دیگران، بی قراری، تغییرات سریع حالات روحی و همچنین نداشتن هیچ هدف و آرزوی می باشد. وقتی ذوق و علاقه انسان کم می شود، کاری که فرد انجام می دهد را بسیار سخت و عذاب آور تصور می کند. مهمترین علامت سندرم سوزش می باشد.

سندرم سوزش عاطفی | مراحل سندرم سوزش عاطفی

سندرم سوزش اساسا چهار مرحله دارد، در درجه اول لازم به ذکر است که، سوزش پروسه وحشتناک گذر از یک مرحله به مرحله دیگر نمی باشد، بلکه یک روند مداوم است.

1- مرحله اول: مرحله شور و شوق:

در این مرحله، در افراد داشتن امیدواری بالا، با انرژی بودن در کار و غیره مشاهده می شود. برای این افراد کاری که انجام می دهند، از هر چیز مهم تر است. به بی خوابی، محیط های پر تنش کاری و عدم وقت گذاشتن برای زندگی خود و دیگران مشاهده می شود.

2- مرحله دوم: مرحله رکود:

این مرحله خواسته ها و امیدواری ها به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند. کارکردن تا حدی سخت می شود. برخی موقعیت ها و کارها که قبلا بی اهمیت بودن، کم کم با اهمیت می شوند. افراد در این مرحله به جز کاری که از آنها خواسته شده است، هیچ کاری دیگری نمی توانند انجام دهند. شور و شوق اولیه اگر چه موجب می شد به کارهای اصلی بپردازد ولی اکنون دیگر این شور و شوق وجود ندارد. بر عکس به کارهای جانبی بیشتر اهمیت داده می شود.

3- مرحله سوم: مرحله مانع:

فردی که با هدف کمک کردن و خدمت کردن به افراد دیگر شروع به کار کرده است، می داند که تغییر دادن شرایط منفی انسان ها و سیستم چقدر سخت است. لذا با یک مانع مداوم در زندگی روبرو است.

4- مرحله چهارم: مرحله بی قیدی:

در این مرحله، در انسان گسست عاطفی عمیق و عدم اعتماد به نفس عمیق و نا امیدی شدید مشاهده می شود. شغل خود و کاری که انجام می دهد، برای امرار معاش و یا شان اجتماعی است و از آن لذت نمی برد. در این وضعیت شرایط کاری برای فرد راضی کننده، نیست و به آن به عنوان کاری خسته کننده و بدبختی آور نگاه می کند.

سندرم سوزش عاطفی | مراحل سندرم سوزش عاطفی

علائم و نشانه های اصلی سندرم سوزش در انسان عبارتند از:

1- علائم فیزیولوژیکی:

احساس خستگی و تمام شدن، گم کردن انرزی، سر دردهای مزمن و اختلال خواب و یا بیماری گاستریت (اختلال معده و روده)، کاهش وزن، تنگی نفس، بیماری های روحی و نیز ناراحتی قلبی.

2- علائم روانی:

خستگی عاطفی، عصبیت مزمن و زود عصبانی شدن، مشکلات شناختی در برخی دوره ها، نا امیدی، بدی خلق و خوی، هیجان، بی حوصلگی، بی ارزش دانستن خود، حساسیت بیش از اندازه به انتقاد، دشواری تصمیم گیری، احساس تهی بودن و افسردگی.

3- علائم رفتاری:

اجازه دادن به خطا و اشتباه، به تاخیر انداختن کارها، دیر به سرعت کار رفتن، بی دلیل و یا به دلیل بیماری سرکار نرفتند، اختلال در خصوصیات کاری، مشکلات در محیط کاری و بیرون از کار، رفتارهای نامناسب با همکاران و یا ارباب رجوع، به جای صرف کردن وقت خود به کار اصلی، وقت خود را به کارهای دیگر گذراندن صرف کردن.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 60
تعداد کل آرا: 3000
تعداد کل بازدیدها: 277039

نظرات کاربران

*