سندرم خستگی مزمن چیست | علائم و علل ایجاد بیماری خستگی مزمن کدامند

سندرم خستگی مزمن چیست | علائم و علل ایجاد بیماری خستگی مزمن کدامند

بیماری سندرم خستگی مزمن، به خستگی عمومی بدن گفته می شود، که به مدت طولانی ادامه دارد و این خستگی در تمام بدن گسترش می باید و موجب کاهش فعالیت بدنی و توان انسان می گردد. این بیماری تا حد زیادی در بین مردم ناشناخته است، ولی در کشورهای غربی بیماری شایعی می باشد.

خستگی مزمن یک سندرم (Chronic fatigue syndrome) می باشد. سندرم خستگی مزمن اگر چه یک بیماری بسیار مشهور نیست، ولی بر روی زندگی بسیاری از انسان ها تاثیر می گذارد. این بیماری حدود از 100 درصد در 70 درصد در زنان، به ویژه در زنان 30 الی 50 سال به وجود می آید. بیماری هنوز به خوبی شناخته شده نیست. به همین دلیل در بسیاری از موارد به آن توجه کافی نمی شود. با این حال در کشورهای اروپایی و آمریکا، سندرم خستگی مزمن مدت زیادی است، که به صورت شایع انتشار یافته است.

علل و تاریخ شروع سندرم خستگی مزمن به صورت کامل ناشناخته است، با این حال این بیماری طولانی مدت و مستر نمی باشد. برای تشخیص آن حداقل 6 ماه و یا به مدت بسیار طولانی تر باید بیماری ادامه داشته باشد. برای تشخیص بیماری سندرم خستگی مزمن روش درست معاینات فیزیکی، وضعیت روحی و بررسی های آزمایشگاهی می باشد.

- تشخیص بیماری:

برای تشخیص بیماری سندرم خستگی مزمن، لازم است دو معیار زیر وجود داشته باشد، به صورت کلینکی مشخص شود که خستگی به صورت نامعلوم ادامه دارد و دوم اینکه خستگی مکرر و مداوم می باشد. نامعلوم بودن زمان شروع بیماری مجدد، که سبب کاهش توانایی کاری انسان، ناتوانی در تحصیل و ... می شود، از دیگر علائم تشخیص این بیماری است.

اگر علائمی که در ادامه گفته می شود، حداقل چهار مورد در شما، وجود دارد و این موارد بیش از شش ماه است که مستمر ادامه دارد، احتمال دارد زمینه های ایجاد بیماری سندرم خستگی مزمن باشد.

1- در مدت کوتاهی در حافظه و یا هوش اختلالات مهمی به وجود آید.

2- گلو درد؛

3- حساس شدن غدد لنفاوی؛

4- درد عضلات؛

5- سرخ شدن در مفاصل مختلف بدن و یا درد در مفاصل بدون اینکه ورم داشته باشند.

6- سر دردی که تازه به وجود آمده، یا شکل آن تغییر یافته و یا شدیدتر شده است.

7- ناتوانی در بدست آوردن هوشیاری، در موقع صبح که از خواب بیدار می شوید. (حالت خواب آلودگی ادامه دارد).

در کنار این علائم اصلی، دل درد، سینه درد، سرفه های مزمن، خشکی دهان و یا چشم، گوش درد، درد فک، حالت تهوع، عرق شبانه، اختلالات روانی (افسردگی، عصبانیت، وحشت زدگی)، تنگی نفس و حساسیت پوست می تواند، به وجود آید.

- علل و دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری خستگی مزمن:

1- عوامل عفونی (به ویژه برخی از ویروس ها)؛

2- علل ایمنی (در ارتباط با سیستم ایمنی بدن)؛

3- علل هورمونی

4- استرس و اختلال در سیستم عصبی؛

5- اختلال در سبک تغذیه؛

استرس بخشی از زندگی می باشد، لاکن استرسی که نتوان آن را اداره کرد. در کنار بسیاری از بیماری ها، علت بیماری سندرم خستگی هم می تواند باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
سندرم خستگی مزمن چیست | علائم و علل ایجاد بیماری خستگی مزمن کدامند
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)