سندرم ترنر چیست و چگونه و چرا ایجاد می شود؟ علل سندرم ترنر

سندرم ترنر چیست و چگونه و چرا ایجاد می شود؟ علل سندرم ترنر

سندرم ترنر(Turner Syndrome) یک عارضه/بیماری کروموزومی است که رشد در جنس مونث را تحت تاثیر قرار می دهد. شایعترین ویژگی سندرم ترنر کوتاه قد بودن است که معمولا تا 5 سالگی خود را نشان نمی دهد. از دست دادن زودهنگام عملکرد تخمدان نیز از دیگر عوارض شایع سندرم ترنر است. در بسیاری از دختران مبتلا به این سندرم(نشانگان)، تخمک ها معمولا نابالغ از بین می روند و بسیاری از بافت های تخمدان پیش از تولد تجزیه می شوند.

سندرم ترنر به کروموزوم x ارتباط می یابد که یکی از دو کروموزم جنسی است. جالب است بدانید که افراد معمولا دو کروموزوم جنسی در هر سلول دارند: جنس مونث دو کروموزوم X دارد در حالیکه جنس مذکر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارد. سندرم ترنر هنگامی ایجاد می شود که یک کروموزوم X معمولی در یک سلول جنس مونث و دیگر کروموزوم جنسی وجود نداشته یا از لحاظ ساختاری تغییر یافته اند. این تغییر ژنتیکی بر رشد جنس مونث پیش و پس از تولد تاثیر می گذارد.

تقریبا نیمی از افراد مبتلا به سندرم ترنر مونوسومی X (Monosomy X) دارند که به معنای این است که هر سلول در بدن فرد یک کپی از کروموزوم X دارد به جای اینکه دو کروموزوم جنسی معمول داشته باشد. سندرم ترنر اگر یکی از دو کروموزوم جنسی وجود نداشته باشد یا ترتیب حضور آن به هم خورده باشد، ایجاد می شود. برخی از زنان مبتلا به سندرم ترنر تغییرات کروموزومی را تنها در برخی از سلول هایشان شاهد هستند که به آن موزایسیزم(Mosaicism) می گویند.

بیشتر موارد سندرم ترنر وراثتی نیستند. هنگامیکه این سندرم از مونوسومی X ناشی می شود، ناهنجاری کروموزومی از رویدادی اتفاقی در طول شکل گیری سلول های تناسلی در والدین شخص مبتلا ایجاد می شود. خطا در تجزیه سلولی منجر به این می شود سلول های تناسلی با تعداد معمول کروموزم ایجاد شوند. برای مثال، یک سلول تخمک یا اسپرم بدین دلیل می تواند کروموزوم جنسی خود را از دست بدهد. اگر یکی از این سلول های غیرمعمول تناسلی به شکل گیری ژنتیکی کودک کمک کند، کودک می تواند تنها یک کروموزوم X در هر سلول داشته باشد و دیگر سلول جنسی را از دست می دهد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سندرم ترنر چیست و چگونه و چرا ایجاد می شود؟ علل سندرم ترنر
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)