سمند مالتی پلکس چیست؟

سمند مالتی پلکس چیست؟

اخیرا در میان محصولات شرکت خودروسازی ایران خودرو، محصولی به نام سمند مالتی پلکس(Multiplex) نیز عرضه می شود. شاید برای بسیاری از ما این سوال بوجود آید که سمند مالتی پلکس چیست و چه تفاوتی با سمند معمولی دارد. در زیر به این سوال پاسخ داده می شود.

برای اینکه بفهمیم سمند مالتی پلکس چیست، ابتدا باید با مفهوم مالتی پلکس آشنا شویم. مالتی پلکس یک روش سیم کشی و برق رسانی درون خودروست که حاصل آن کاهش مقدار سیم کشی و سهولت دسترسی، عیب یابی و کنترل قطعات الکترونیکی و قسمت های مختلف خودروست. ضمن اینکه شما می توانید قابلیت ها و امکانات بیشتر و متنوع تری را برای خودرو طراحی کرده و قرار دهید.

خودروهای مجهز به سیستم مالتی پلکس در واقع از یک واحد مرکزی کنترل الکترونیکی خودرو به نام BSI که مخفف Body System Interface است، برخوردار هستند. این واحد الکترونیکی مرکزی ارتباط میان کلیه واحدهای الکترونیکی/ECU های موجود در بخش های مختلف خودرو از قبیل موتور، گیربکس اتوماتیک، ترمز ضدقفل، تهویه مطبوع و غیره را برقرار و کنترل می کند.

سمند مالتی پلکس چیست؟

استفاده از سیستم سیم کشی/دسته سیم مولتی پلکس از این جهت که امروزه قطعات الکترونیکی در خودروها افزایش یافته است و قطعات الکترونیکی زیادی درون خودرو وجود دارند که باید کنترل و مدیریت شوند، اهمیت می یابد. برای مقایسه و درک بهتر بطور نمونه باید گفت که در سیستم های سیم کشی معمولی حدود 50 رشته سیم تنها در قسمت ابزارهای کنترلی سمت راننده(مانند بالابر شیشه و آینه) وجود دارد. بنابراین واضح است که با گسترش استفاده از قطعات و قابلیت های الکترونیکی در خودروها باید یک سیستم نوین و ساده تر سیم کشی و مدیریت این قطعات و تجهیزات بوجود آید که سیستم مولتی پلکس از آن است. یادآور می شوم که این سیستم سیم کشی و مدیریت قطعات الکترونیکی خودرو بیش از دو دهه است که اختراع شده است. این سیستم اولین بار در دهه 1980 میلادی توسط شرکت بوش طراحی و توسعه یافته است و اکنون به عنوان یک سیستم رایج سیم کشی در بسیاری از خودروهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش برای انتقال همه سیگنال ها در سامانه سیم کشی و بین قطعات الکترونیکی خودرو تنها به دو رشته سیم که بین تمام واحدهای الکترونیکی خودرو مشترک هستند، نیاز است و قطعات الکترونیکی در انتهای این سیم کشی ها مانند سیستم های روشنایی، شیشه بالابرها و سیستم صوتی توسط نزدیک ترین واحد الکترونیکی که به آنها نود(Node) هم گفته می شود، کنترل و تغذیه شده و بواسطه آنها به سیستم مرکزی کنترل الکترونیکی(BSI) متصل می شوند.

متاسفانه در ایران این سیستم بصورت یک آپشن بر روی خودروها عرضه می شود، از جمله خودروی سمند که یکی از انواع/تیپ های آن سمند مولتی پلکس است، یعنی سمندی که از این سیستم سیم کشی جدید در آن استفاده شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.4
sigmaمجموع آرا: 14

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)