سمند بهتر است یا پژو 405 | مقایسه مدل های سمند با پژو 405

سمند بهتر است یا پژو 405 | مقایسه مدل های سمند با پژو 405

در مطلب مقایسه انواع سمند با تصویر: سمند SE، سمند LX یا سمند LX-EF7 درخصوص انواع مدل های سمند و موتورهای مختلفی که برای خودرو سمند در نظر گرفته اند، توضیح داده شد. اما در حال حاضر در سبد محصول شرکت ایران خودرو و در رده قیمتی حدود 30 میلیون تومان خودروهای دیگری نیز علاوه بر سمند موجود هستند که یکی از آنها پژو 405 است که می توان آن را پدر محصولات نوین ایران خودرو دانست. پژو 405 که در حال حاضر توسط ایران خودرو عرضه می شود از نمونه اولیه آن که حدود 20 سال پیش عرضه می شد تفاوت های دارد اما از بسیاری از جنبه ها با خودرو ملی و تولید داخل سمند شباهت دارد که در زیر به بررسی و مقایسه این دو محصول ایران خودرو می پردازیم.

درخصوص سمند همانطور که می دانید این خودرو از دو موتور به نام های EF7 و XU7 برخوردار است که به منظور مقایسه آن با پژو 405 باید سمند LX با موتور XU7 را برگزید و با پژو مقایسه کرد. در واقع موتور XU7 هم در سمند و هم در پژو 405 مورد استفاده قرار می گیرد. این پیشرانه حجم موتور 1761 سی سی داشته و توان آن 100 اسب بخار در دور 6000 است که عملکرد این موتور طبق اعلام ایران خودرو هم در سمند و هم در پژو 405 یکسان است و گشتاور 153 نیوتن متر در دور 3000 را بدست می دهد. ضمن اینکه گیربکس مورد استفاده در هر دو یک نوع بوده و 5 دنده دستی می باشد.

اما مهمترین وجه تمایز پژو 405 و سمند(هم LX و هم SE) در طراحی ظاهری و طراحی داخلی و تجهیزات آن است. سمند بویژه سمند LX از طراحی جدیدتر و شاید بتوان گفت جذاب تری نسبت به پژو 405 برخوردار است و این در کنار وجود برخی از تجهیزات مانند سیستم هوشمند ورود غیر مجاز به خودرو(سیستم ضد سرقت)، سنسورهای دنده عقب، سیستم مالتی پلکس، سیستم هشدار دهنده و گویا، قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و کمربند ایمنی، دسترسی به صندوق عقب از داخل خودرو و همچنین طراحی زیباتر داشبود که از طرح چوب در آن استفاده شده جذابیت های بیشتری برای سمند به همراه می آورد.

البته یادآور می شوم که در مدل های جدید پژو 405 تولیدی ایران خودرو برخی از امکانات مانند ترمز ABS و سیستم EBD، کیسه هوای سرنشینان جلو، آینه های برقی و فرمان هیدرولیک وجود دارند که این موارد در سمند هم موجود است.

در مجموع می توان گفت که سمند و پژو 405 از لحاظ عملکرد و پیشرانه به یکدیگر شباهت دارند – البته در تئوری. در واقع خریداران سمند با پرداختی مبلغی در حدود 2-3 میلیون بیشتر از پژو 405 برخی از تجهیزات و امکانات و ظاهری متفاوت را تجربه می کنند. البته در مورد سمند EF7 که پیشرانه آن کاملا متفاوت است اما تجهیزات و امکانات آن همانند سمند LX معمولی با موتور XU7 است، این مقایسه کمی تفاوت دارد و عملکرد موتور EF7 بهتر از موتور XU7 است که شاید بتوان گفت پرداخت مبلغ حدود 2 میلیون بیشتر برای سمند EF7 نسبت به سمند معمولی به صرفه باشد. اما در نهایت این سلیقه و نظر خریداران است که بین سمند و پژو 405 کدام را انتخاب کنند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)