سلول های بنیادی چیست | کدام بخش های بدن دارای سلولهای بنیادی می باشد

سلول های بنیادی چیست | کدام بخش های بدن دارای سلولهای بنیادی می باشد

حتما نام سلول های بنیادی را شنیده اید، سلول های بنیادی مادر تمام سلول ها می باشند و این توانایی را دارند که به تمام سلول های بدن تبدیل شوند. این سلول ها توانایی خود نوسازی و تمایز را دارند و به انواع سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی تقسیم می شوند.

در طب معاصر، محافظت از سلول های بنیادی بسیار اهمیت دارد. سلول های بنیادی، در بدن بر روی زبان و همچنین در استخوان ها، عضلات، خون، چشم، پوست، عصب و ... وجود دارد. بزرگترین اهمیت این سلول ها، نقشی است که در درمان برخی از بیماری ها ایفا می کنند و می توان از آنها برای درمان استفاده کرد. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت قندی، بیماری پارکینسون (Parkinson's Disease)، بیماری آلزایمر، آرتروز(Osteoarthritis)، سکته مغزی، بیماری مغزی و نخاعی، بیماری انفارکت قلبی، سرطان، تقویت توانایی بینایی و شنوایی، بهبود زخم ها و درمان ناباروری مردان اشاره کرد.

بر اساس تحقیقات دانشمندان، سلول های بنیادی، به مقدار زیاد در جفت نوزاد و در خون بند ناف نوزاد وجود دارد. احتمال داده می شود که مدت زمان مشخصی سلول های بنیادی در خون زنده می ماند. لاکن در سال 2003 پزشک متخصص اطفال آقای دکتر سانگتائو شای (Songtao Shi) به صورت اتفاقی، یکی از ویژگی های مهم دندان های شیری کودک را کشف کرد. بعد از این، پزشک به بررسی سلول های بنیای روی دندان های شیری پرداخت. البته لازم به ذکر است در مقایسه با خون جفت نوزاد، میزان سلول های بنیادی در دندان های شیری کمتر است، اما بر اساس اطلاعاتی که دندان پزشکان به مرکز نگهداری از سلول های بنیادی داده اند، می توان گفت که برای استفاده درمانی از سلول هی بنیادی، حداقل سلول های مورد نیاز یک میلیون سلول بنیادی است، که همین میزان سلول بنیادی را می توان به روش های مختلف از دندان های شیری کودک به دست آورد. لازم به ذکر است، در حالی که در خون جفت نوزاد میلیون های سلول بنیادی وجود دارد، در دندان های شیری کودک میزان آن حدودا به صدها هزار می رسد.

برای بهره مندی از فوائد سلول های بنیادی، به سیستم پزشکی معینی نیاز است، این گونه که، برای بدست آوردن سلول های بنیادی از از دو منبع خون جفت نوزاد و همچنین دندان های شیری نیاز به دو بانک سلول های بنیادی می باشد.

این سلول های بنیادی چون زنده هستند، بعد از اینکه ارگانیسم بدن را ترک کردن، در مدت کوتاهی باید در شرایط مناسب و دمای متناسب نگهداری شوند. دانشمندان گفته اند که، سلول های بنیادی موجود در دندان های شیری را در بانک سلول بنیادی می توان یا بیست سال نگهداری کرد و برای درمان برخی از بیماری های مشخص استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی های سلول های بنیادی این می باشد، که این سلول ها تنها برای صاحب خود مفید نیستند، بلکه برای همه اقوام نزدیک که نسبت خونی دارند، هم مفید است. برای نمونه به والدین، خواهر و برادر هم می توان، به صورت درمانی از آن استفاده کنند.

در سال 2007 دو تن از پزشکان به نام های پرفسور پیتر هارتمن (Peter Hartmann) و دکتر مارک کریگن (Mark Cregan) با همکاری یکدیگر، برای اولین بار وجود سلول های بنیادی در شیر مادر را هم کشف کردند. در سال 2012 دکتر فوتئینی کاکولاس (Foteini Kakulas) در ارتباط با این کشف گفته بود که، سلول های بنیادی موجود در شیر مادر برای تبدیل شدن به سلول های استخوانی، چربی، کبد، مغز و غده پانکراس بهترین می باشند. همچنین این دانشمندان جوان، استفاده از سلول های بنیادی در طب احیاء کننده بسیار مفید است و احیاء کردن بیماری را امکان پذیر ساخته است.

در حال حاضر در کشورهای مختلف دنیا، چندین بانک سلول های بنیادی فعال وجود دارد. در این بانک ها والدینی که می خواهند از سلول های بنیادی خود محافظت کنند، با پرداخت مبلغی سلول های بنیادی کودک خود را در آن قرار می دهند. این کار در آینده به نجات زندگی میلیون ها نفر کمک خواهد کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 990
تعداد کل نظرات : 35
تعداد کل آرا: 2359
تعداد کل بازدیدها: 128695
سلول های بنیادی چیست | کدام بخش های بدن دارای سلولهای بنیادی می باشد
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)