سقط جنین چیست؟ عوارض و خطرات آن کدامند؟

سقط جنین چیست؟ عوارض و خطرات آن کدامند؟

می توان گفته که اکثریت زوج ها اینکه بچه دار شوند را دوست دارند. و برای بچه دار شدن برنامه ریزی می کنند. ولی گاهی پیش می آید که زوجی ناخواسته باردار می شود و دلایل مختلف تصمیم به سقط جنین می گیرد. در حالی که سقط جنین عملی ناپسند می باشد و خطرات زیادی به دنبال دارد. در دین اسلام هم گناه کبیره محسوب می گردد.

سقط جنین (Abortion) یعنی اینکه جنین به صورت کامل از رحم خارج شود، که می تواند به صورت خود به خود و یا با دخالت انسان انجام گیرد. معمولا تا 12 هفتگی بارداری احتمال دارد، جنین به صورت خود به خود سقط شود، ولی از 12 تا 28 هفتگی بارداری، دیگر جنین خود به خود سقط نمی شود ولی برخی از افراد در این تایم زمانی می توانند جنین خود را سقط کنند.

انواع سقط جنین

سقط جنین معمولا به دو نوع عمدی و خودخواسته و یا غیر عمد سقط می شود، در سقط جنین عمدی، با مراجعه به دکتر جنین سقط می شود. در این صورت از هفته هفتم حاملگی تا هفته دوازدهم بارداری عمل سقط جنین می تواند انجام شود. در این روش دکتر با استفاده از روش هایی که مناسب باشد جنین را از رحم زن باردار خارج می کند البته جفت هم از رحم خارج می شود. لازم به ذکر است که در این روش دکتر جنین و جفت را مشاهده نمی کند. در این روش اگر همه چیز خوب پیش برود و سقط جنین با روش های حداقلی انجام شود، بعد از سقط جنین زن می توان دو الی سه ساعت بعد به منزل خود برود. در سقط جنین حداقلی ریسک ابتلا به عفونت بسیار کمتر می باشد.

روش دیگر سقط جنین عمدی استفاده از دارو برای سقط جنین می باشد، این روش معمولا، قبل از هفت هفتگی زنان قرص های مخصوصی را مصرف می کنند، البته این قرص های می تواند عوارض حانبی هم داشته باشد. استفاده از داروهای ضد بارداری در زنان احتمال بارداری در آینده را کاهش می دهد.

نوع دوم سقط جنین غیر عمدی می باشد، که جنین به صورت خواسته از رحم خارج می شود. این نوع سقط جنین می تواند در اثر اتفاقات مختلف و یا اختلال در رحم و ... به وجود آید.

خطرات سقط جنین

هر زنی باید بداند که، از بین بردن حاملگی به صورت عمدی و غیر طبیعی، بدون اینکه به ارگانیسم بدن وی هیچ خطری وارد نکند، بر طرف نمی شود. از هر سه زنی که سقط جنین می کنند، معمولا دو نفر بارداری اول خود را سقط می کنند و در این زنان عوارض جانبی سقط روی می دهد. مهمترین عوارض سقط جنین عبارتند از:

- التهاب در سیستم جنسی زنان؛

- خونریزی طولانی مدت؛

- آسیب دیدن جدی رحم؛

- اختلال در هورمون ها؛

- ناباروری؛

اما مهمترین و وحشتناک ترین نتیجه و عوارض سقط جنین این می تواند باشد، که سقط جنین قتل انسان به دنیا نیامده است.

می توان گفت که، همه محققان اذعان دارند که سقط جنین را در زنان بر روی حاملگی تاثیر منفی دارد (چرا که امکان دارد در بارداری های آیند اختلالاتی مانند حاملگی خارج از رحم، ناباروری و ... به وجود اید). بر اساس آمارها، زنانی که سابقه سقط جنین دارند، در حاملگی های بعد سه برابر بیشتر با اختلال و مشکل مواجه می شوند. افزون بر این تعداد زیادی از یافته های علمی نشان می دهند، فرزندانی که بعد از سقط جنین مادران به دنیا می آیند به احتمال زیاد ممکن است دچار اختلالات و نقض های مادرزادی باشند.

علاوه بر این کشتن انسان بی گناه در دین مقدس اسلام هم از جمله گناهان کبیره محسوب می شود. بر اساس آیه سی دو سوره مائده خداوند بلند مرتبه این گونه فرموده است که: مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ كَتَبْنَا عَلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَلِكَ فِي الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ ﴿۳۲﴾

از اين روى بر فرزندان اسرائيل مقرر داشتيم كه هر كس كسى را جز به قصاص قتل يا [به كيفر] فسادى در زمين بكشد چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است و قطعا پيامبران ما دلايل آشكار براى آنان آوردند [با اين همه] پس از آن بسيارى از ايشان در زمين زياده‏ روى مى كنند (۳۲)

خداوند بلند مرتبه راه راست را به شما نشان می دهد و از لطف و مرحمت خود شما را بی نصیب نخواهد گذاشت.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
سقط جنین چیست؟ عوارض و خطرات آن کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)