سفید شدن زود از موعد موها | علل و دلایل زود سفید شدن موها

سفید شدن زود از موعد موها | علل و دلایل زود سفید شدن موها
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/29

بسیاری از ما با سفید شدن موهای شر مواجه هستیم و می شویم، سفید شدن موهای سر معمولاً نشانه پیری محسوب می شود، ولی در برخی موارد این سفیدی در سنین پایین تر رخ می دهد و می تواند علل و دلایل مختلفی داشته باشد، که بر اساس تحقیقات دلیل اصلی سفیدی مو در سنین پایین مربوط به زنتیک است و به نوعی ارثی می باشد.

در میان مردم معمولاً سفید شدن موهای سر، به عنوان علامت و نشانه پیری محسوب می شود و این یک روند طبیعی محسوب می شود. دیر یا زود در هر انسانی سفیدی مو رخ می دهد. معمولاً موهایی که تک تک شروع به سفید شدن می کنند، از سنین 30 تا 35 سال مشاهده می شود و این روند در سنین 50 تا 55 سال تشدید می گردد.

اما سوال این است، که این روند در سنین جوانی چرا به وجود می آید و چگونه باید آن را پذیرفت؟

در عرصه علم پزشکی سفید شدن زود هنگام موها، تنها سفید شدن 50 در صد موها تا 40 سالگی و یا به وجود آمدن موهای سفید قبل از 30 سالگی را تایید می کند و به رسمیت می شناسد. به گفته بسیاری از متخصصان دلیل اصلی سفید شدن موها در سنین پایین تر می تواند ارثی و ژنتیکی باشد.

دلیل سفید شدن زود هنگام موها 30 تا 50 درصد با ژنتیک و ارثی بودن ارتباط دارد. موهایی که به دلیل ارثی سفید می شوند، را نمی توان مانع شد. چون که، این بیش از این در ژنتیک موها وجود دارد و در نسل انسان خود را نشان می دهد. اختلال در مبادله مواد، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هم می تواند دلیل سفید شدن موها باشد.

سفید شدن زود از موعد موها | علل و دلایل زود سفید شدن موها

در اصل همه چیز از کودکی شروع می شود. تغذیه نا مناسب کودکان و سپس اختلالی که در نتیجه این گونه عوامل به وجود می آید، مانند استرس، ترس، کار کردن در محیط هیجانی و ... می تواند دلیل سفید شدن موها باشد.

رنگ هر مو را ماده ای به نام «ملانوسیت» و سلول هایی که آنزیم های رنگ را ترشح می کنند، به وجود می آورند. از بین رفتن کارکردن این سلول ها، کاهش آنزیم ها و یا از بین رفتن ها آنها منجر به سفید شدن موها می گردد.

چون که در پوست ما، چیزی که به موها رنگ سیاه می دهد، آنزیم ملانوسیت می باشد. کمبود این آنزیم در پوست لکه های سفید ایجاد می کند که به این بیماری پیسی یا ویتیلیگو (Vitiligo) می گویند.

پزشکان توصیه می کنند، کسانی که دچار سفید زود هنگام مو هستند، معاینات پزشکی قلبی – عروقی انجام دهند.

به گفته پزشکان دلیل سفید شدن موها در سنین پایین با استرس هم ارتباط دارد. همان طور که استرس عملی است که به همه بیماری ها منجر می شود، در عین حال سبب سفید شدن موها و تشدید سرعت سفیدی آنها نیز می باشد. در کنار استرس ناامیدی، بیکاری، از دست دادن زود هنگام نزدیکان هم می تواند روند سفید شدن موها را تشدید کند.

سفید شدن زود از موعد موها | علل و دلایل زود سفید شدن موها

در سفید شدن موها فاکتورهای ژنتیکی نقش زیادی بازی می کنند. گاهی انسان حتی با وجود گذراند ناراحتی و ناامیدی زیاد باز در موهایش سفیدی مشاهده نمی شود، می توان گفت، ارگانیسم این فرد به سفید شدن مو حساس نیست. بسیازی از بیماری ها هم می تواند دلیل سفید شدن موها باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 80
تعداد کل آرا: 3087
تعداد کل بازدیدها: 329295

نظرات کاربران

*
GK
قلی خان ( 2019-03-20 15:28:27 )
سفیدی مو واقعا برای بسیاری از مردم یک معضل است. با این حال اگر به روش های گفته شده بر طرف شود خیلی خوب است.