سر درد در کودکان | علل سر درد کودکان

سر درد در کودکان | علل سر درد کودکان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/31

گاهی مشاهده می شود که برخی از کودکان دچار سردرد می شوند، اما در بسیاری از مواقع والدین سر درد آنها را زیاد جدی نمی گیرند، در حالی که سر درد کودکان می تواند، علل و دلایل مختلفی داشته باشد و باید به آن توجه نمود و آن را بر طرف کرد، از این رو، در این مقاله به بررسی علل و دلایل سر درد در کودکان و درمان آن می پردازیم.

در بسیاری از مواقع، زمانی که کودکان دچار سر درد می شوند، بزرگترها این جمله قدیمی را تکرار می کنند «که آیا اصلاً سر کودک هم درد می کند؟». گویا سر درد برای کودکان هنوز زود است و سر درد مخصوص بزرگترها است. در حالی که، همان طوری که در سر بزرگ ها عضلات و رشته های عصبی وجود دارد، کودکان هم دارای این خصوصیات می باشند. در دوره های اخیر سر درد در بین کودکان و نوجوانان افزایش یافته است. چرا یک کودک دچار سر درد می شود؟ پزشکان در تلاش هستند به این سوال پاسخی پیدا کنند. چرا که کودکان علت سر درد خود را به صورت کامل نمی توانند، بیان کنند. به همین دلیل تحقیق و بررسی چرایی سر درد کودکان و دلایل آن نیاز و ضروری است.

یکی از اصلی ترین علل سر درد در کودکان ضربه های زمان زایمان می باشد. اختلال در روند زایمان، دشوار شدن و کمبود اکسیژن کودک، خوردن ستون مهره های گردن به زمین و فشار وارد شدن به عضلات و رگ های گردن موجب اختلال در گردش خون سر می شود و یا کمبود اکسیژن در مغز که بعد از این آسیب ها، پیشانی کودک، ناحیه گیجگاهی و اطراف گردن درد می کند. اگر در رحم مادر جنین به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند، به احتمال زیاد بعد از تولید کودک به دلیل اختلال در گردش خون مداوم با سر درد روبرو خواهد شد.

یکی دیگر از علل و دلایل اصلی سر درد در کودکان رشد با سرعت غیر نرمال در کودک می باشد، با افزایش قد سر درد به وجود می آید. چرا که در این هنگام بین قد کشیدن استخوان ها و اندام های داخلی ارتباط معکوسی وجود دارد.

سر درد در کودکان | علل سر درد کودکان

البته در آغاز مدرسه رفتن کودک، به علت اینکه در شب خواب کودک مختل می شود و آسیب های روانی موجود موجب سر درد کودک می گردد. همچنین اگر کودک زمین بخورد و به سرش آسیب وارد شود، هم سبب ایجاد سر درد در کودک می گردد.

اگر سر درد کودک بسیار شدید می باشد و درمان آن را بر طرف نمی کند و علائمی مانند استفراغ، اختلال بینایی، از حال رفتن و غیره دیده می شود، در این موقع باید به وجود تومور در سر کودک شک کرد.

- توصیه هایی به والدین

1- برای اینکه مانع از سر دردهای زود به زود کودکان شوید، آنها را در هوای آزاد و به پارک زیاد ببرید. رژیم خواب کودک را تنظیم کنید. روزی کمتر از 9 الی 10 ساعت نباید بخوابد.

2- در اتاقی که کودک می خوابد، بهتر است هوای تازه و تمیز وجود داشته باشد.

3- وسایلی مانند تلویزیون، کامپیوتر و تلفن هم بر روی مغز کودک تاثیر منفی می گذارد، به همین دلیل اجازه ندهید، کودک روزی بیش از یک الی دو ساعت روبروی تلویزیون بنشیند.

سر درد در کودکان | علل سر درد کودکان

4- اگر کودک دچار ضعف بینایی می باشد، حتما عینک مناسب را انتخاب کنید. چرا که اگر مشکل بینایی کودک حل نشود، موجب سر درد می شود.

اگر فرزندتان را سر درد اذیت می کند، بدون اینکه به سن و سال او توجه کنید، وی را به پزشک نشان دهید. می توانید کودک را به پزشک آسیب شناسی عصبی (Neuropathology) و یا چشم پزشک ببرید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3248
تعداد کل بازدیدها: 715084

نظرات کاربران

*