سرمایه گذاری جمعی چیست و چگونه سرمایه گذاری جمعی انجام می شود؟

سرمایه گذاری جمعی چیست و چگونه سرمایه گذاری جمعی انجام می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/23

سرمایه‌گذاری جمعیCrowdfunding  که "تأمین سرمایه از اجتماع یا تأمین مالی جمعی نیز نامیده می‌شود معمولاً مشارکت جمعی توسط افرادی که سرمایه‌گذاری  مشترک می‌کنند نامیده می‌شود، اغلب از طریق اینترنت انجام می‌شود تا از تلاش‌های یک کارآفرین توسط عموم جامعه یا سازمان‌ها حمایت شود. تأمین مالی جمعی برای اهداف متنوعی نظیر درمان بیماری تا چاپ کتاب، حمایت مالی هنرمندان تا طرفداران کمپین‌های انتخاباتی و تأمین سرمایه لازم برای راه اندازی یک کسب و کار نوپا یا کسب و کار کوچک کاربرد دارد"

این روش در سالهای اخیر و غالبا به دلیل مشکلات ناشی از وام دهی بانک ها که راه تامین سرمایه برای بسیاری از طرح های نوآور را مشکل می ساخت در بسیاری از کشورهای دنیا رایج شده است. از یک نگاه سرمایه گذاری جمعی یا کراودفاندینگ(Crowdfunding) را می توان شکل گسترده تر جمع آوری سرمایه از دوستان، اقوام و اعضای فامیل دانست.

این شکل از جمع آوری سرمایه یا سرمایه گذاری تنها برای مقاصد تجاری صورت نمی گیرد، بلکه به منظور اهداف خیرخواهانه یا جمع آوری کمک به منظور حادثه ای صورت می گیرد. امروزه به دلیل گسترش شبکه اینترنت و استفاده تعداد زیادی از مردم دنیا از این ابزار و رسانه، بستر مناسبی به منظور سرمایه گذاری جمعی شکل گرفته است و بسیاری از استارت آپ ها از این بستر به منظور جذب سرمایه استفاده می کنند.

روش کار می تواند یا راه اندازی یک وبسایت مختص این کسب وکار نوپا یا کار خیرخواهانه یا یک پروژه هنری و علمی باشد و یا استفاده از بستری که برخی از وبسایت ها بدین منظور ایجاد کرده اند. در واقع برخی از وبسایت ها در حال حاضر بستر جمع آوری یا تامین مالی جمعی را ایجاد کرده اند و شرکت ها یا تیم های نوپا می توانند از این بستر برای جذب سرمایه خود استفاده کنند. اما بطور کلی سه بازیگر در سرمایه گذاری جمعی نقش ایفا می کنند، صاحب طرح، ایده یا فعالیت خیرخواهانه، سرمایه گذار، کمک کننده یا مشارکت کننده و واسطه تامین مالی، سرمایه یا کمک(که در واقع صاحب بستر(platform) سرمایه گذاری جمعی است)

به بیان دیگر "می‌توان سرمایه‌گذاری جمعی را یک روش اینترنتی برای تأمین سرمایه مالی معرفی کرد که به کسب و کارها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا از طریق کمک‌های بلاعوض یا سرمایه‌گذاری اشخاص متعدد بتوانند ایده هایشان را عملی سازند. سرمایه‌گذاری جمعی پلتفرم بهره‌برداری از پتانسیل بالقوه انبوه جمعیت که تا پیش از آن به صورت هدفمند به آن توجه نشده بود را فراهم می‌نماید".    

سرمایه گذاری جمعی چیست و چگونه سرمایه گذاری جمعی انجام می شود؟           
روش های مختلفی برای سرمایه گذاری جمعی یا تامین سرمایه برای یک طرح یا پروژه یا استارتاپ وجود دارد. در زیر چند مدل که مدل های پایه سرمایه گذاری جمعی یا کراودفاندینگ هستند تشریح می شوند:
اهدا یا کمک بلاعوض(Donation)

 این کار در واقع نوعی کمک یا عمل خیرخواهانه است و نمی توان آن را سرمایه گذاری نامید. زیرا در این روش کمک کننده یا خیر هیچ پاداش یا عایدی نسبت به سرمایه یا کمکی که کرده است دریافت نمی کند. البته این روش سرمایه گذاری جمعی بیشتر برای امور خیریه و خیرخواهانه انجام می گیرد تا انگیزه ای برای مشارکت تعداد زیادی از افراد باشد. پلتفرم گوفاندمی(Gofundme) که در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شده است، پلتفرم پیشگام تأمین مالی مبتنی بر اهدا می‌باشد. "از دیگر پلتفرم‌های برتر جهان که بر اساس مدل اهدا فعالیت می‌کنند می‌توان از کرینگ‌بریدج، جاست‌گیوینگ، کازس، اکت‌بلو، کرادرایز(Crowdrise)، گیوفوروارد(Giveforward)، دانرچوز(Donosrchoose)، فاندلی، رازو و فاندراز نام برد. بعضی از این پلتفرم‌ها به صورت تخصصی در یک حوزه خاص نظیر پزشکی و برخی دیگر در چند موضوع فعال هستند."

پاداش محور(Reward-based)

یکی از مشخصه‌های اصلی این مدل، اعطای پاداش به مشارکت‌کنندگان به دلیل حمایتشان می‌باشد. این پاداش‌ها بسته به میزان مشارکت متفاوت تعریف می‌شوند. گاهی این مشارکت‌ها به صورت حمایت جمعی بوده که در این حالت سرمایه‌گذار پروژه یا حامی در مورد پاداش مشخصی که کارآفرین متعهد شده است پرداخت کند توافق دارد. اغلب این پاداش‌ها به صورت خدمات می‌باشد. در مواردی حمایت مالی در قالب پیش فروش جمعی و یا پیش سفارش به منظور حمایت در تولید محصول به عنوان مثال کتاب، فیلم، آلبوم موسیقی، تئاتر، نرم‌افزار، محصول جدید، محصول سبز و یا خدمات می‌باشد. در مقابل کارآفرین تعهد می‌کند که نسخه اولیه از محصول یا خدمت، تحویل خریدار شود که در این صورت تأمین مالی جمعی اساساً یک سفارش محصول است.

وام دهی جمعی(Debt-based)

تأمین مالی مبتنی بر بدهی به عنوان سرمایه‌گذاری و تأمین اهداف انتفاعی در سال ۲۰۰۶ در آمریکا و یک سال زودتر به عنوان فعالیت خیریه‌ای در انگلستان به وجود آمد. تأمین مالی مبتنی بر بدهی یا آنچه در انگلستان مبتنی بر قرض نامیده می‌شود، اولین بار با اهداف غیرمادی در سال ۲۰۰۵ آغاز گردید. پلتفرم تأمین سرمایه خرد کیوا(Kiva) با هدف اعطای وام به افراد فقیر در کشورهای جهان سوم راه اندازی شد. مدل مبتنی بر بدهی تأمین مالی جمعی، که از آن «قرض دهی فرد به فرد» نیز نام برده می‌شود، به وام گیرندگان مستقل(که در حقیقت همان صاحبان طرح/ایده یا استارتاپ هستند- fundraiser) امکان می‌دهد تقاضای وام بدون وثیقه داشته باشند و اگر توسط پلتفرم پذیرفته شد، پول را از اجتماع قرض بگیرند و سپس آن را با بهره‌اش (ممکن است بدون بهره باشد) بازپرداخت کنند. پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی وام‌دهی، موضوعات افراد برای وام گرفتن را به دقت بررسی کرده و معمولاً با درصد کمی از درخواست‌های وام موافقت می‌شود. به عنوان مثال پلتفرم لندینگ‌کلوب فقط ۱۰ درصد از درخواست وام‌ها را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

خرید سهام جمعی(Equity crowdfunding)

این نوع سرمایه گذاری جمعی دشوارترین روش در بین این روش ها و پیچیده ترین آنهاست. در این حالت پاداش مشارکت‌کنندگان(صاحب سرمایه) در ازای سرمایه‌گذاری، دریافت سهام، سود سهام و یا حق رای در سهام مخاطره‌آمیز است. در این مدل مشارکت کننده، سود مستقیم دریافت نمی‌کند بلکه به نوعی در سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر مشارکت می‌کند. در این روش صاحب ایده یا استارت آپ باید ایده یا طرح خود را به مرحله ای برساند که سهام آن قابل فروش باشد.

برای اطلاعات بیشتر و یک آموزش ساده درخصوص سرمایه گذاری جمعی به مقاله فیلم آموزش سرمایه گذاری جمعی(Crowdfunding) به زبان ساده و برای آشنایی با برخی قوانین مربوط به سرمایه گذاری جمعی به مقاله قوانین و شرایط سرمایه گذاری جمعی(Crowdfunding) چیست؟ رجوع کنید.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1371
تعداد کل بازدیدها: 369663

نظرات کاربران

*