سرطان کلیه چگونه ایجاد می شود و انواع سرطان کلیه کدامند؟

سرطان کلیه چگونه ایجاد می شود و انواع سرطان کلیه کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/08

همانطور که می دانید کلیه ها یک جفت ارگان های لوبیا شکل هستند که به دیواره پشتی ناحیه شکمی متصل شده و با مهره های قفسه سینه محافظت می شوند. کار اصلی کلیه ها تصفیه کردن خونی است که از رگ های کلیوی وارد آن شده و آب، نمک و مواد زائد اضافی را از آن حذف می کند. مجموعه ای مواد زائد ادرار را تشکیل می دهند که کلیه را ترک کرده و از مجاری یا لوله های نازک و طولانی به مثانه رسیده تا در آن جا ذخیره شده و با ادرار کردن فرد این مواد زائد/ادرار از بدن خارج شود.

توجه شود که کلیه ها دو کارکرد مهم دیگر هم دارند: با ترشح هورمون رنین به کنترل فشار خون کمک می کنند. با تولید هورمون اریتروپوئیتین از وجود مقدار کافی گلبول های قرمز در خون اطمینان حاصل می کنند؛ در واقع این هورمون به مغز استخوان فرمان می دهد که سلول های قرمز خون بیشتری بسازند.

انواع سرطان های کلیه

کارسینوما سلول های کلیوی، کارسینوما سلول های کلیوی که به سرطان سلول های کلیوی یا آدنوکارسینوما معروف است شایع ترین نوع سرطان کلیه است. تقریبا از هر 10 مورد سرطان کلیه 9 مورد آن کارسینوما کلیه است. معمولا کارسینوما بصورت یک تومور درون یک کلیه رشد می کنند، اما در مواردی 2 یا بیش از دو تومور در یک کلیه یا چند تومور در هر دو کلیه رشد می کند.

چند زیر دسته یا نوع از کارسینوما سلول های کلیوی وجود دارد. تشخیص این انواع کارسینوما کلیوی که با میکروسکوپ به انتخاب روش صحیح درمان کلیه کمک می کند. این انواع مختلف کارسینوما سلول های کلیوی شامل انواع زیر می شوند:

کارسینوما سلول های کلیوی سلول های شفاف(Clear cell renal cell carcinoma) می شود. در این نوع از کارسینوما سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ بسیار روشن و حالت رنگ پریده دارند.

کارسینوما پاپیلاری سلول های کلیوی(papillary renal cell carcinoma): این نوع هم دومین نوع شایع از سرطان کلیه است که در آن سلول های سرطانی به شکل انگشت هستند و رنگ خاصی مانند صورتی دارند.

کارسینوما سلول های کلیوی کروموفوب(Chromophobe renal cell carcinoma) که درصد کمی از کارسینوماهای کلیوی را شکل می دهد هم مانند نوع اول سلول ها کم رنگ و حالت رنگ پریده هستند اما اندازه آنها بزرگتر بوده و ویژگی هایی  دارند که در زیر میکروسکوپ مشخص می شود.

انواع نادر کارسینوما سلول های کلیوی شامل کارسینوما مغز استخوانی، کارسینوما مجاری جمع شونده و غیره می شوند.

دیگر انواع سرطان های کلیه شامل موارد زیر می شوند:

کارسینوما سلول های انتقالی(Transitional cell carcinoma/TCC) که از نوع سرطان های کلیه هستند که از خود کلیه آغاز نمی شوند، بلکه از دیواره حفره کلیوی که حالب به کلیه متصل می شود، آغاز می شود. این دیواره از سلول هایی به نام سلول های انتقالی تشکیل شده است که شبیه سلول هایی هستند که حالب و مثانه را شکل می دهند. سرطان هایی که از این سلول های بوجود می آیند، شبیه دیگر انواع کارسینوماها مانند سرطان مثانه هستند. همانند سرطان مثانه، این نوع از سرطان های کلیه هم دلایلی مانند سیگار کشیدن و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن دارد.

تومور ویلمز(نفروبلاستوما/nephroblastoma) نوعی از سرطان است که معمولا در کودکان شکل می گیرد و در بزرگسالان کمتر دیده می شود.

سارکوما کلیوی(renal sarcoma) هم از انواع نادر سرطان کلیه است که از رگ های خونی و بافت های متصل کننده کلیه آغاز می شوند و البته کمتر از 1% از تمامی سرطان های کلیه را شامل می شود.

موارد فوق الذکر انواع بدخیم سرطان کلیه بودند و انواع خوش خیم سرطان کلیه نیز وجود دارند که به دیگر بافت ها و ارگان های بدن سرایت نمی کنند. آدنوما کلیوی، آنکوسیتوما(Oncocytoma) و آنژیومیولیپوما(Angiomyolipoma) از انواع نادر سرطان کلیه هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1291245

نظرات کاربران

*