سرطان کبد چیست؟ انواع سرطان کبد کدامند و سرطان کبد چگونه ایجاد می شود؟

سرطان کبد چیست؟ انواع سرطان کبد کدامند و سرطان کبد چگونه ایجاد می شود؟

سرطان کبد که به انگلیسی به آن liver cancer یا hepatic cancer یا primary hepatic cancer نیز می گویند، نوعی از سرطان کبد است که از خود کبد آغاز می شود و آن را با سرطان های متاستاسیز(metastasis) کبد که از دیگر نقاط بدن به کبد منتقل می شوند، متمایز می کنند. البته نوع متاستاسیز سرطان کبد نسبت به سرطان کبد که از خود کبد آغاز می شود، شیوع بیشتری دارد.

لازم به ذکر است که کبد از سلول هایی که هپاتوسیت(hepatocytes) نام دارند، تشکیل شده است و البته از انواع سلول های دیگری که رگ های خونی را شکل می دهند و همچنین سلول هایی که لول های کوچک درون کبد به نام مجاری صفراوی را شکل می دهند- مجاری صفراوی از کبد خارج شده و صفرا را از کبد به کیسه صفرا یا مستقیما به روده می برند.

این انواع سلول ها در کبد می توانند انواع مختلفی از تومورهای بدخیم و خوش خیم را شکل دهند. این تومورها به دلایل مختلف ایجاد شده، به گونه متفاوتی شکل می گیرند و درمان های آنها مختلف است.

تومورهای خوش خیم به اندازه کافی رشد کرده تا مشکل ایجاد کنند اما خوشبختانه به بافت ها یا ارگان های مجاور سرایت نکرده و یا به دیگر قسمت های بدن نمی رسند. اگر این سلول ها نیاز به درمان داشته باشند، بیمار معمولا با جراحی درمان می شود. شایع ترین نوع سرطان خوش خیم کبد که همانجیوماس(Hemangiomas) نام دارد از رگ های خونی اغاز می شوند. همانجونیا کبد هیچ علامت یا نشانه ای نداشته و درمان نیاز ندارند. اما برخی از آنها ممکن است خونریزی کرده و باید با جراحی از میان برداشته شوند.

آدنوما هپاتیک(Hepatic adenoma) نوعی تومور خوش خیم سرطانی است که از هپاتوسیت(اصلی ترین نوع سلول های کبد) آغاز می شوند. بیشتر این نوع سرطان کبد هیچ نشانه ای ندارند و نیاز به درمان نیز ندارند. اما برخی از آنها در نهایت علائمی مانند درد یا توده ای در ناحیه شکم از خود بروز می دهند. به دلیل اینکه ریسک ترکیدن این تومور و خونریزی وجود دارد و ریسک کمی هم می تواند در نهایت منجر به سرطان کبد شود، بیشتر متخصصان معمولا برای از بین بردن این تومور پیشنهاد جراحی می کنند. استفاده از برخی از داروها احتمال ابتلا به این سرطان را بیشتر کرده و زنان شانس یا احتمال بیشتری نسبت به ابتلا به این تومورها در صورت مصرف قرص های ضدبارداری دارند.

فوکال نودیولار هایپر پلیزا(Focal nodular hyperplasia/FNH) نوعی تومور است که از چندین نوع سلول کبدی شامل هپاتوسیت ها، سلول های مجاری صفراوی و سلول های متصل کننده بافتی تشکیل شده است. علی رغم اینکه این نوع از تومورها از نوع خوش خیم هستند، اما تمایز دادن آنها از سرطان واقعی کبد دشوار است و معمولا پزشکان در صورت تشخیص این نوع از تومور در کبد آن را با جراحی درمان می کنند.

انواع سرطان نوع اول یا سرطان اولیه کبد

همانطور که ذکر شد، نوعی از سرطان کبد که از خود کبد آغاز شود، سرطان نوع اول یا سرطان اولیه کبد نام دارد.

هپاتوسلولار کارسینوما(Hepatocullular carcinoma/hepatocellular cancer): این نوع از سرطان کبد شایع ترین نوع سرطان در بزرگسالان است. این نوع از سرطان الگوهای رشد متفاوتی دارند. برخی از انواع سرطان هپاتوسلولار از یک تومور آغاز شده و رشد می کنند و تنها پس از مدتی به دیگر قسمت های کبد سرایت می کنند. نوع دوم این سرطان کبد از تعداد زیادی نودول های سرطانی کوچک در کبد آغاز می شوند(نه به عنوان یک تومور) و معمولا در افراد مبتلا به سیروز کبدی(آسیب مزمن کبدی) شایع است.

اینتراهپاتیک کلانجیوکارسینوما(Intrahepatic cholangiocarcinoma) که همان سرطان مجاری صفراوی است و از این جهت که از سلول هایی که در مجاری های کوچک صفراوی درون کبد آغاز می شوند در دسته سرطان کبد قرار می گیرند.

آنجیوسارکوما(angiosarcoma) و همانجیو سارکوما(hemangiosarcoma) که انواع نادری از سرطان کبد هستند که از سلول های دیواره رگ های خونی کبد آغاز می شوند. این نوع تومورهای سرطانی کبد بسیار سریع رشد می کنند و متاسفانه زمانیکه تشخیص داده می شوند، برای درمان جراحی آنها دیر است و باید از روش های شیمی درمانی یا پرتو درمانی استفاده شود.

هپاتوبلاستوما(Hepatoblastoma) که نوع نادر از سبطان کبد است که در کودکان (معمولا کمتر از 4 سال) شایع تر است. سلول های هپاتوبلاستوما به سلول های جنینی کبد شباهت دارند و خوشبختانه از هر 3 کودک مبتلا به این نوع سرطان کبد 2 نوع آن با موفقیت درمان می شود.

سرطان نوع دوم کبد  یا سرطان متاستاتیک کبد

این نوع از سرطان کبد از ارگان های دیگر بدن آغاز می شود و به کبد سرایت می یابد. این اعضا شامل پانکراس، روده، معده، سینه، ریه و غیره می شود و از انجاییکه از عضو دیگری به کبد سرایت کرده است، سرطان نوع دوم کبد نامیده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 288
تعداد کل آرا: 3020
تعداد کل بازدیدها: 856042


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)