سرطان پوست چیست و انواع سرطان پوست کدامند؟

سرطان پوست چیست و انواع سرطان پوست کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/23

پوست(Skin) نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر گرما، نورخورشید، صدمات و عفونت ها دارد. همچنین پوست کمک می کند که دمای بدن کنترل شده و آب، ویتامین دی(Vitamin D) و چربی را ذخیره می سازد. سرطان پوست یکی از شایعترین سرطان ها در دنیاست. شایعترین علت سرطان های پوست بیش از حد در معرض اشعه های آفتاب قرار گرفتن، است اما علاوه بر ناحیه در معرض اشعه ممکن است در دیگر قسمت های بدن نیز شما شاهد سرطان پوست باشید.

پوست بدن انسان لایه های زیادی دارد. سرطان پوست معمولا از لایه خارجی پوست که به اپیدرمیس(epidermis) معروف است و از سلول های اسکواموس(Squamous cells)،سلول های بازال(Basal Cells) و ملانوسیت ها(Melanocytes) تشکیل شده است.

انواع مختلفی از سرطان های پوست وجود دارند. سرطان های پوست که ناشی از آسیب به سلول های اسکواموس و بازال هستند را بعضا سرطان های غیر ملانوما(non melanoma cancer) می نامند؛ این نوع از سرطان های پوست معمولا سریعتر درمان شده و کمتر در دیگر نقاط بدن پخش می شوند و به آن ناحیه ها آسیب می زنند. اما سرطان های پوست از نوع ملانوما تهاجمی تر بوده و اگر سریع و زود تشخیص داده نشده و درمان نشوند، به بافت های نزدیک بدن و دیگر نقاط بدن گسترش یافته و سرایت می کنند. جالب است بدانید که تنها 2 درصد از سرطان های پوست از نوع ملانوما هستند، اما بیشترین تعداد تلفات ناشی از سرطان پوست از نوع سرطان پوست ملانوما است.

دیگر انواع نادر سرطان های پوست شامل سرطان/کارسینوما سلول های مرکل(Merkel Cell Carcinoma)، لنفوم پوست(Skin Lymphoma)، سارکوم کاپوسی(Kaposi Sarcoma) می شوند.  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291205

نظرات کاربران

*