سرطان پوست | علل سرطان پوست

سرطان پوست | علل سرطان پوست
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/05/20

در فصل تابستان نور خوشید بسیار قوی است و قرار گرفتن در برابر پرتوهای خورشید سبب ایجاد انواع مشکلات می شود که یکی از مهمترین آنها سرطان پوست می باشد. بر اساس تحقیقات نود درصد سرطان های پوست در نتیجه اشعه ماوری بنفش نور خورشید ایجاد می شود.

سرطان پوست از ترکیب سلول های پهن و سلول های بازال به وجود می آید. سرطان پوست با تومورهای بدخیم در بین سرطان هایی که سبب مرگ می شود، قرار دارد. تشخص زود هنگام سرطان پوست موجب درمان آسان و راحت تر آن می گردد.

عوامل خطر:

- پرتوهای اشعه ماوری بنفش و تابش یوننده (Ionizing radiation)؛

- مضرات و خطرات شغلی؛

- وجود بافت های اسکار مختلف بر روی پوست به علل مختلف؛ (بافت های اسکار به محل جوش خوردن زخم ها و ... اطلاق می شود)؛

- اختلال در دستگاه ایمنی بدن؛

پرتوهای اشعه ماورا بنفش خورشید نقش اصلی در ایجاد سرطان پوست ایفا می کند. اثبات شده است که، در ایجاد سرطان پوست شدت و مدت اشعه ماورای بنفش نقش دارد و دلیل اینکه سرطان پوست که بیشتر در ناحیه گردن و سر ایجاد می شود، مربوط به اشعه ماورای بنفش نور خورشید است که به دلیل باز بودن این نواحی بیشتر در این ناحیه ها ایجاد می شود.

سرطان پوست | علل سرطان پوست

مضرات شغلی در بیشتر موارد در ارتباط با محصولاتی که حرارتی، سوزاننده و ... می باشند، ایجاد می شود. سرطان پوست بعد از بیماری تروما (Trauma) یا التهابات مزمن در چارچوب بافت های اسکار رشد می کند. ضعف سیستم ایمنی بدن سبب ایجاد زمینه مناسب برای به وجود آمدن بیماری سرطان پوستی می گردد.

سرطان پوست سه نوع اصلی دارد که عبارتند از سرطان سلول پایه ای، کارسینون سلول – سنگفرشی و ملانوما هستند، که دو مورد اول زیاد شایع نیستند و به عنوان سرطان پوستی غیر ملانومی شناخته می شوند. سرطان سلول بازال (پایه ای) به آهستگی رشد می‌کند و می‌تواند به بافت اطراف آن آسیب برساند اما بعید است به مناطق دور گسترش یابد یا به مرگ منجر شود. معمولاً به شکل قسمتی از پوست که بالا آمده و بدون درد نیز می‌باشد. احتمال انتشار سرطان سلول‌های سنگفرشی بیشتر است. این سرطان معمولاً به شکل یک توده با سری پوسته پوسته بروز می‌کند. اما ممکن است به شکل زخم نیز بروز نماید. ملانوم ها تهاجمی‌ترین نوع سرطان پوستی هستند. نشانه‌های آن عبارتند از مول که دارای شکل، رنگ و اندازه متفاوتی هستند، لبه‌های نامنظم دارند، بیش از یک رنگ دارند، همراه با خارش یا خون‌ریزی هستند. سرطان پوست اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، معمولاً با برداشتن پوست سرطانی درمان می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 6

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*