سرطان پانکراس یا سرطان لوز المعده چیست و انواع سرطان پانکراس کدامند؟

سرطان پانکراس یا سرطان لوز المعده چیست و انواع سرطان پانکراس کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/11

لوزالمعده یا پانکراس(Pancreas) عضوی از بدن است که در پشت معده قرار گرفته است. شکل آن شبیه به ماهی با یک سر بزرگ، بدن نازک و دم تیز و باریک است. در بزرگسالان اندازه پانکراس یا لوز المعده حدود 20 سانتی متر طول و 5 سانتی متر عرض دارد. قسمت بالای لوزالمعده یا پانکراس در سمت راست شکم یعنی در پشت قسمت ابتدایی روده کوچک است. بدنه لوزالمعده در پشت معده و انتهای لوزالمعده/پانکراس در سمت راست ناحیه شکمی و در کنار طحال قرار دارد.

پانکراس/لوزالمعده دو نوع سلول دارد. نوع اول سلول های برون ریز(exocrine cells) هستند که بیشتر سلول های لوزالمعده غدد و مجاری برون ریز را شکل می دهند. غدد برون ریز آنزیم های لوزالمعده را شکل می دهند که وارد روده شده و به هضم غذا(بویژه چربی ها) کمک می کنند. این آنزیم ها وارد لوله های کوچکی که به آن ها مجاری(ducts) می گویند وارد شده و سپس با ادغام این مجراها به مجراهای بزرگتر تقسیم شده و سپس این مواد وارد مجرای پانکراس/لوزالمعده می شود. مجرای لوزالمعده با مجرای صفراوی(کیسه صفرا) یکی شده و وارد دوئدونوم یعنی قسمت ابتدایی روده کوچک می شوند.

سلول های درون ریز(endocrine cells) سلول های درون ریز بخش کوچکی از سلول های تشکیل دهنده پانکراس/لوزالمعده را تشکیل می دهند. این سلول ها به دسته های کوچکی که جزایر(islets) یا همان جزایر لانگرهانس(islets of Langerhans) نام دارند، تقسیم می شوند. این جزایر هورمون های مهمی مانند انسولین و گلوکوگن(insulin & glucagon) که کار تنظیم قند خون را به عهده دارند، انجام داده و مستقیما آن را وارد خون می کنند.

در سلول های درون ریز و برون ریز لوزالمعده تومورهای مختلفی شکل می گیرند که متعاقبان انواع مختلفی از سرطان را شامل می شوند. اینکه تشخیص دهیم سرطان پانکراس از نوع درون ریز یا برون ریز است، بسیار مهم است. هر کدام از این دو نوع سرطان پانکراس عوامل ریسکی/ریسک فاکتورها یا علل و همچنین علائم و نشانه های متفاوتی داشته و به طرق مختلف تشخیص و درمان شوند.

سرطان پانکراس برون ریز (Exocrine Pancreatic Cancer) شایع ترین نوع سرطان پانکراس/لوزالمعده است که خود دو نوع سرطان دارد:

آدنوکارسینوما پانکراس(Pancreatic Adenocarcinoma) که حدود 95% از سرطان های برون ریز پانکراس از نوع آدنوکارسینوما هستند. این سرطان ها معمولا از مجراهای پانکراس آغاز می شوند. بعضا هم این نوع سرطان ها از سلول هایی که آنزیم های پانکراس را شکل می دهند، ایجاد می شوند.

نوع دیگری از سرطان برون ریز پانکراس کارسینوما آدنواسکواموس(adenosquamous carcinomas)، کارسینوما سلول های اسکواموس، کارسینوما سلول های حلقه سیگنت، کارسینوما متمایز نشده و کارسینوما سلول های بزرگ متمایز نشده می شوند.

سرطان آمپولاری(Ampullary cancer/carcinoma of the ampulla of Vater) که نوعی از سرطان است که از واتر(Vater) یعنی محل ادغام مجرای صفراوی با مجرای پانکراس آغاز می شوند. در واقع این نوع از سرطان را می توان گفت که سرطان پانکراس/لوزالمعده نیستند، اما به جهت اینکه روش های درمان و محل قرار گرفتن آن شبیه به پانکراس است، در دسته سرطان های پانکراس قرار می گیرند.

تومورهای درون ریز پانکراس(Pancreatic endocrine tumors)

این نوع از سرطان های پانکراس/لوزالمعده کمتر از 5% از سرطان های پانکراس را شامل می شوند که به آنها تومورهای عصب درون ریز پانکراس(Pancreatic Neuroendocrine Tumors/NETs) هم می گویند. این نوع از سلول های سرطانی پانکراس می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. تومورهای خوش خیم یا بدخیم باشند که در زیر میکروسکوپ شبیه به هم هستند و معمولا زمانیکه به خارج از پانکراس/لوزالمعده می رسند، سرطانی محسوب می شوند.

NETs ها انواع مختلفی دارند که در زیر شرح می شوند:

کارکردی(Functioning NETs) که نیمی از آنها هورمون هایی را تولید می کنند که وارد خون شده و عوارض و علائمی از خود بروز می دهند. گاسترینوماس، انسولینوماس، گلوکاگونوماس، سوماتوستاستینوماس و VIPomas , PPomas از جمله انواع تومورهای کارکردی NETs هستند.

تومورهای غیرکارکردی(Non-functioning NETs) تومورهایی هستند که هورمون اضافی که علائم و عوارضی داشته باشد را تولید نمی کنند. این نوع از تومورها سرطانی تر از تومورهای کارکردی هستند. این تومورها به دلیل اینکه نمی توانند هورمون اضافی تولید کنند، پیش از تشخیص شان بسیار سریع رشد می کنند.

تومورهای کارسینوید(Carcinoid tumors) این نوع از تومورهای NETs در دیگر بخش های سیستم گوارشی هم وجود دارند و البته به ندرت هم در پانکراس آغاز می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291205

نظرات کاربران

*