سرطان ولو یا سرطان فرج چیست و انواع سرطان ولو کدامند؟

سرطان ولو یا سرطان فرج چیست و انواع سرطان ولو کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

پیش از توضیح در مورد سرطان ولو یا سرطان فرج، ابتدا در خصوص ولوو(Vulva) یا فرج در بدن زن و کارکرد ولو توضیح داده می شود.

در مخرج واژن، دو مجموعه از لایه های در هم پیچیده پوست وجود دارد. مجموعه داخلی آن که لابیا مینورا(labia minora) نام داشته، کوچک و بدون مو است و مجموعه بیرونی آن که لابیا ماجورا(Labia majora) نام دارد، بزرگتر بوده و در سطح خارجی آن پوست دارد. لابیا داخلی و خارجی به یکدیگر رسیده و مخرج واژن بالای آن و مخرج پیشابراه را محافظت می کنند. غدد بارتولین هم داخل مخرج واژن، هر کدام در یک طرف قرار دارند. این غدد مایع بزاق مانندی که هنگام رابطه جنسی نقش یک نرم کننده را ایفا می کنند، ترشح می کنند. در قسمت جلوی واژن، لابیا مینورا با پوسته کوچکی مانند یک درپوش به نام پروپوس(Prepuce) برخورد می کند. کلیتوریس(Clitoris) در زیر پرپوس قرار دارد. کلیتوریس یک عضو حدود دو سانتی متری است که بافت بسیار حساسی بوده که در هنگام تحریک جنسی از خون پر می شود. لابیا مینورا در زیر مخرج واژن به جایی به نام فورچت برخورد می کند. در بالای فورچت هم مقعد قرار دارد.

سرطان ولو/فرج(Vulvar/vulva Cancer) لبه داخلی لابیا ماجورا و لابیا مانورا تحت تاثیر قرار می دهد. بعضا سرطان ها در کلیتوریس و غدد بارتولین هم ایجاد می شوند.

انواع سرطان های ولو

سرطان های ولو یا سرطان فرج هم بسته به سلول سرطانی متفاوت هستند که در زیر هر کدام تشریح می شوند.

سرطان سلول های اسکواموس(Squamous cell cancer)

بیشتر سرطان های ولو از نوع سرطان یا کارسینوما سلول های اسکواموس هستند. این نوع از سرطان ها از سلول های اسکواموس، نوع اصلی سلول های پوستی آغاز می شوند. کارسینوما اسکواموس هم خود انواع مختلفی به شرح زیر دارند:

بازالوید و انواع زگیل مانند و انواع سرطان هایی که ناشی از عفونت های ویروس HPV هستند که کمتر شایع هستند.

کارسینوما وروکوس نوع کمتر شایعی از سرطان سلول های اسکواموس ولو یا فرج هستند که از نوع سرطان هایی با سرعت رشد آهسته محسوب شده و درمان آنها ساده محسوب می شود.

آدنوکارسینوما(Adenocarcinoma)

این نوع از سرطان های ولو یا فرج در سلول های غددی ایجاد می شوند. از هر 100 مورد سرطان ولو 8 مورد آن آدنوکارسینوما هستند. این نوع از سرطان ولو معمولا از غدد بارتولین آغاز می شود. این غدد در مخرج واژن ایجاد می شوند. بعضا سرطان غدد بارتولین با کیست اشتباه گرفته شده و ممکن است تشخیص این نوع سرطان دیر انجام پذیرد.

ملانوما ولو

ملانوما سرطان هایی هستند که از سلول های تولید کننده رنگدانه که به پوست رنگ می دهد، آغاز می شوند. معمولا ملانوما در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید هستند، فعال می شوند اما در دیگر قسمت های بدن مانند ولو هم ممکن است ایجاد شوند. ملانوما ولو/ملانوما فرج نوع نادری از سرطان ولو هستند که از هر 100 مورد سرطان ولو 6 مورد آن ملانوما است.

سارکوما

سارکوما نوعی از سرطان است که در سلول های استخوانی، ماهیچه ها و بافت های متصل کننده آغاز می شوند. از هر 100 مورد سرطان فرج/سرطان ولو 2 مورد از نوع سارکوما هستند. این نوع از سرطان ها در هر سنی روی می دهد.

کارسینوما سلول های بازال(Basal cell carcinoma)

کارسینوما سلول های بازال شایع ترین نوع سرطان پوست هستند که در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید هستند، ایجاد می شوند. این نوع از سرطان ها در قسمت هایی از بدن مانند ولو هم به ندرت دیده می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4501
تعداد کل بازدیدها: 2007227

نظرات کاربران

*