سرطان واژن چیست، انواع سرطان واژن کدامند و سرطان واژن چگونه ایجاد می شود؟

سرطان واژن چیست، انواع سرطان واژن کدامند و سرطان واژن چگونه ایجاد می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در این مقاله در مورد سرطان واژن، انواع سرطان واژن(Vagina) و نحوه ابتلا به سرطان واژه توضیح داده می شود و پیش از آن در مورد خود اندام واژن و کارکرد و نقش آن در دستگاه تناسلی و بدن زن توضیح مختصری داده می شود.

واژن یک لوله 7 تا 10 سانتی متر در بدن زنان است که از گردن رحم/سرویکس(Cervix) تا والو/ولو(Vulva) که به فارسی به آن فرج یعنی بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان کشیده می شود. واژن از لایه ای از سلول های مسطح به نام سلول های اسکواموس پوشانده شده است؛ این لایه از سلول ها اپیتلیوم نامیده می شوند، زیرا از سلول های اپیتلیوم(epithelium) ساخته می شوند. دیواره واژن در زیر اپیتلیوم از بافت های متصل کننده، بافت های ماهیچه ای، رگ های لنفاوی و اعصاب تشکیل شده اند. واژن معمولا بواسطه تماس دیواره ها با یکدیگر در هم می ریزد. دیواره های واژن لایه های زیادی دارند که به واژن کمک می کنند که در هنگام نزدیکی(رابطه جنسی) یا به دنیا آوردن نوزاد(خارج شدن نوزاد) باز شده و بزرگ شود. غددی در نزدیکی دریچه/مخرج واژن موکوس (مواد بزاق مانند) ترشح می کنند که سبب می شوند دیواره درونی واژن مرطوب بماند.

انواع سرطان واژن/مهبل(Vaginal Cancer)

همانند دیگر اندام های بدن، سرطان واژن هم با از کنترل خارج شدن تکثیر سلول ها آغاز می شوند که تکثیر نامتعارف سلولی بعضا ممکن است به دیگر اندام های بدن نیز سرایت کرده و آنها را سرطانی کند. بسته به اینکه سلول های سرطان در کدام قسمت و کدام نوع از سلول های واژن رشد کنند، نوع سرطانی که فرد بدان مبتلا می شود، متفاوت است. در زیر انواع سرطان واژن/سرطان مهبل ذکر می شوند:

سرطان سلول های اسکواموس(Squamous cell cancer)

از هر 100 مورد سرطان واژن، 70 مورد آن از نوع سرطان سلول های اسکواموس یا کارسینوما سلول های اسکواموس هستند. این نوع از سرطان های واژن از سلول های اسکواموس که دیواره اپیتلیال واژن را شکل می دهند، آغاز می شوند. این نوع از سرطان واژن در ناحیه بالایی واژن و در نزدیک گردن/دهانه رحم بیشتر شکل می گیرد. سرطان اسکواموس واژن معمولا به کندی و آهسته رشد می کنند. ابتدا برخی از سلول های معمولی واژن تغییرات پیش از سرطانی به خود می گیرند. سپس برخی از سلول های پیش سرطانی به سلول های سرطانی تبدیل می شوند. سلول های پیش سرطان واژن را در اصطلاح پزشکی Vaginal Intraepithelial Neoplasia(VAIN) می گویند که خود انواع مختلفی با نام های VAIN1, VAIN2, VAIN3 که هرکدام به ترتیب میزان پیشرفت سلول های پیش سرطانی و تبدیل شدن آنها به سلول های سرطانی را نشان می دهند.

آدنوکارسینوما(Adenocarcinoma)

سرطان هایی که سلول های غددی ایجاد می شوند، آدنوکارسینوما نام دارند. از هر 100 مورد سرطان واژن 15 مورد آن سرطان آدنوکارسینوما است. معمولا این نوع از سرطان های واژن(آدنوکارسینوما) در زنان بالای 50 سال ایجاد می شود.

ملانوما(Melanoma)

ملانوما نوعی از سرطان است که در سلول های تولید کننده پیگمنت(pigment producing) که سلول های رنگ دهنده(رنگدانه) در بدن هستند. این نوع از سرطان ها معمولا در ناحیه هایی از پوست که در معرض خورشید هستند ایجاد می شوند، اما ممکن است در واژن یا دیگر ارگان های داخلی بدن هم ایجاد شوند. از هر 100 مورد سرطان واژن/سرطان مهبل، 9 مورد از نوع سرطان ملانوما هستند. ملانوما واژن معمولا در بخش پایین و خارجی واژن ایجاد می شود. تومورهای ملانوما واژن از لحاظ اندازه، رنگ و الگوی رشد بسیار متفاوت هستند.

سارکوما

سارکوما سرطان هایی هستند که از سلول های استخوانی، ماهیچه ها و بافت های متصل کننده ایجاد می شوند. از  هر 100 مورد سرطان واژن 4 مورد سارکوما هستند. این سرطان ها در لایه های عمیق واژن و نه در سطح آن شکل می گیرند. چندین نوع سرطان سارکوما واژن وجود دارد. سارکوما واژن خود در دو نوع رابدومیوسارکوما که شایعترین نوع سرطان سارکوما واژن است و بیشتر در کودکان و نه بزرگسالان دیده می شود . سرطان لیمیوسارکوما(Leiomyosarcoma) که بیشتر در بزرگسالان شکل می گیرد.

انواع دیگر سرطان های واژن/سرطان مهبل

همانطور که می دانید بیشتر سرطان ها از یک عضو به عضو دیگر سرایت می کند و ممکن است سرطانی از عضو دیگری به واژن منتقل شود. این عضو دیگر می تواند دهانه رحم یا خود رحم باشد یا عضوی در دیگر قسمت بدن.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4509
تعداد کل بازدیدها: 2013963

نظرات کاربران

*