سرطان هیپوفیز چیست و انواع سرطان هیپوفیز کدامند؟

سرطان هیپوفیز چیست و انواع سرطان هیپوفیز کدامند؟

غده هیپوفیز، غده ای کوچک در زیر مغز و بالای مسیر بینی و بالای قسمت انتهایی و نرم سقف دهان قرار می گیرد. هیپوفیز در یک فضای استخوانی کوچک به نام سلا توریکا قرار می گیرد. اعصابی که چشمان را به مغز متصل می کنند و اعصاب بینایی(نوری) نام دارند از نزدیکی آن می گذرند.

غده هیپوفیز مستقیما به هیپوتالاموس مغز متصل است. این بخش از مغز(هیپوتالاموس) اتصال کلیدی بین مغز و سیستم غدد درون ریز که مجموعه ای از غدد تشکیل دهنده هورمون هستند را تشکیل می دهد. هورمون ها موادی هستند که به داخل خون وارد شده و عملکرد ارگان ها را کنترل می کنند. هیپوفیز غده کنترلی اصلی نامیده می شود زیرا هورمون هایی را تولید می کند که سطح هورمون های تولید شده توسط غدد درون ریز بدن را کنترل می کنند.

غده هیپوفیز دو قسمت دارد: هیپوفیز قدامی/جلویی(Anterior pituitary) و هیپوفیز عقبی(Posterior pituitary)

بیشتر تومورهای هیپوفیز در بخش جلویی و بزرگتر غده هیپوفیز که به هیپوفیز جلویی معروف است شکل می گیرند. این بخش از غده هیپوفیز هورمون هایی که کنترل کننده غدد درون ریز هستند را تولید میکنند.هورمون های رشد(Growth hormone)، هورمون های محرک تیروئید(Thyroid-stimulating hormone)، هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک، هورمون LH و هورمون FSH/ محرک فولیکول از هورمون های تولید شده در این بخش از غده هیپوفیز هستند.

هیپوفیز عقبی(Posterior pituitary) قسمت کوچک تر و انتهایی غده هیپوفیز که هیپوفیز عقبی نام داشته و در واقع گسترش یافته بافت مغز از هیپوتالاموس است. هیپوفیز عقبی بخشی از هیپوفیز است که هورمون های تولید شده توسط هیپوتالاموس(وازوپرسین و اکسیتوسین) ذخیره شده و به خون وارد می شوند.

انواع سرطان ها یا تومورهای هیپوفیز(Pituitary Tumor)

تقریبا تمامی تومورهای هیپوفیز از نوع خوش خیم بوده که آدنوماس هیپوفیز(pituitary adenomas) نام دارند. این تومورها به این جهت که به دیگر قسمت های بدن همانند دیگر انواع سرطان ها گسترش نمی یابند، تومور خوش خیم هیپوفیز محسوب می شوند. البته تومورهای خوش خیم هیپوفیز هم می توانند مشکلات عمده سلامتی ایجاد کنند، به جهت اینکه به مغز نزدیک بوده و می توانند بافت های مجاور را اشغال کنند ضمن اینکه بسیاری از آنها هورمون های مازاد را تولید می کنند. آدنوماس هیپوفیز به خارج از جمجمه نمی روند و معمولا در سلا توریکا می مانند. بعضا آنها در دیواره سلا توریکا و بافت های مجاور مانند رگ های خونی، اعصاب و سینوس ها رشد می کنند. آدنوماس هیپوفیز خود به دو نوع میکروآدنوما(Microadenoma) و ماکرو آدنوما(Macroadenoma) تقسیم می شوند.

میکروآدنوما تومورهایی هستند که کمتر از 1 سانتی متر طول دارند. به دلیل اینکه این تومورها کوچک بوده معمولا دیگر بخش های هیپوفیز و بافت های مجاور آن را آسیب نمی زنند. اما اگر بیش از حد هورمون تولید کنند، می توانند علائم(عوارضی) ایجاد کنند.

ماکروآدنوماس تومورهایی هستند که 1 سانتی متر یا بیش از 1 سانتی متر طول دارند. ماکروآدنوماس می توانند به دو طریق بر سلامتی افراد تاثیرگذارند. اول اینکه به دلیل تولید بیش از حد هورمون های مشخصی می توانند علائمی از خود بروز دهند. دوم اینکه با فشار بر بخش های دیگر مغز و اعصاب می توانند عوارض یا مشکلاتی در فرد ایجاد کنند.

آدنوما هیپوفیز از حیث اینکه اگر زیاد هورمونی را تولید کنند و مشکلاتی ایجاد کنند به آدنوما کارکردی(Functional) و اگر اینگونه نباشند به آدنوما غیرکارکردی(non-functional) تقسیم می شوند.

کارسینوما هیپوفیز(Pituitary carcinomas)

نوع دیگر از سرطان های غده هیپوفیز، کارسینوما هیپوفیز است. کارسینوما را معمولا با نام سرطان هیپوفیز می نامند و بسیار نادر هستند. کارسینوما هیپوفیز معمولا در سنین بالا ایجاد می شوند و مانند آدنوما هیپوفیز هورمون تولید می کنند.

کارسینوما هیپوفیز در زیر میکروسکوپ مانند آدنوما هستند و تشخیص اینکه این سرطان هیپوفیز از نوع کارسینوما یا آدنوما است، دشوار است. در واقع تنها راه تشخیص آدنوما از کارسینوما این است که گسترش آن به دیگر بخش های بدن بررسی شود. معمولا کارسینوما به دیگر بخش های بدن مانند مغز، طناب نخاعی و مننژ پخش می شوند اما آدنوما کمتر به دیگر بخش های بدن سرایت می کند.

انواع دیگری از تومورهای خوش خیم هم وجود دارند که در هیپوفیز رشد می کنند که به نسبت آدنوما هیپوفیز کمتر شیوع دارند. تراتوماس(Teratomas)، جرمینوماس(Germinomas) و کوریوکارسینوما(Choriocarcinoma) همگی تومورهای نادر هیپوفیز هستند که در کودکان یا نوجوانان ایجاد می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سرطان هیپوفیز چیست و انواع سرطان هیپوفیز کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)