سرطان مغز چیست و انواع سرطان مغز کدامند؟

سرطان مغز چیست و انواع سرطان مغز کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/25

مغز(Brain) و طناب نخاعی/نخاع(Spinal Cord) سیستم اصلی عصبی(CNS) را تشکیل می دهند که از طریق آن کل سیستم و ارگان های بدن کنترل می شود. تومورهای مغزی و نخاعی که در واقع سرطان های نخاع و مغز هستند رشد غیرطبیعی سلول های در بافت های مغز و طناب نخاعی است.

سرطان ها یا تومور/غدد موجود در مغز به دو حالت ایجاد می شوند. در حالت اول این تومورها یا سرطان های مغز در خون مغز شروع شده و شکل می گیرند که به آن سرطان اولیه مغز می گویند(Primary Brain Tumors). تومورهای مغزی یا سرطان هایی که در دیگر نقاط بدن آغاز می شوند و از آنجا به مغز سرایت کرده و گسترش می یابند، سرطان های مغزی متاستاتیک(metastatic) می گویند. برای مثال سرطان از ریه آغاز می شود و به مغز سرایت می کند.

سرطان های مغز می توانند به دو حالت خوش خیم(Benign) که در واقع نمی توان گفت سرطان هستند و بدخیم(Malignant) که سرطان محسوب می شوند، تقسیم شوند. البته هر دو نوع سرطان خوش خیم و بدخیم علائم و نشانه هایی دارند و باید درمان شوند. تومورهای مغزی و نخاع خوش خیم در ناحیه های مغزی و بافت های مغز شکل گرفته و مغز را تحت فشار قرار می دهند، اما کمتر پیش آمده که به دیگر ناحیه های مغز سرایت کنند. در مقابل سرطان های مغز و نخاع بدخیم سریع به دیگر نقاط مغز سرایت می کنند.

سرطان های مغز و نخاع اشکال مختلفی دارند و در نقاط و قسمت های مختلف مغز یا نخاع شکل می گیرند. متعاقبا نشانه ها و علائم سرطان های مغزی هم متناسب با ناحیه سرطانی مغز و ناحیه که تومور در آن رشد کرده و سرعت رشد تومور متفاوت است.  

سرطان های مغز و طناب نخاعی هم در بزرگسالان و هم در کودکان بوجود می آیند. البته نوع تومور و روش شکل گیری آنها در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. احتمال درمان و خوب شدن سرطان های مغز به عوامل مختلفی از جمله سن فرد مبتلا به سرطان مغز/نخاع، اندازه تومور مغزی یا نوع تومور و اینکه تومور در کدام قسمت سیستم عصبی است، بستگی دارد.

برخی از انواع سرطان های مغز و نخاع به شرح زیر هستند:

آستروسیتوماس(Astrocytomas)، تومور رابدوید(Rhabdoid Tumor/Atypical Teratoid) و تومور سلول جرمی(Germ Cell Tumor)، تومور امبریونال(Embryonal Tumors) و اپندیوموما(Ependymoma) که بیشتر در کودکان مشاهده می شود.

منبع: cancer.gov

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 360
تعداد کل آرا: 3854
تعداد کل بازدیدها: 1436817

نظرات کاربران

*