سرطان مری چیست و انواع سرطان مری کدامند؟

سرطان مری چیست و انواع سرطان مری کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/05

مری(esophagus) لوله ای عضلانی و تو خالی است که از گلو به معده می رسد و کار آن انتقال و حرکت دادن غذا و مایعات از گلو به معده است. دیواره مری از چندین لایه یا بافت شامل غشاء موکوس، ماهیچه و بافت های متصل کننده تشکیل شده است. سرطان مری(Esophageal cancer) از دیواره داخلی مری آغاز شده و به سمت لایه بیرونی گسترش می یابد.

انواع سرطان مری کدامند؟

سرطان مری هم مانند دیگر انواع سرطان ها انواعی دارند که در زیر دو نوع از شایعترین انواع سرطان مری که از نوع بدخیم هستند، شرح داده می شوند:

کارسینوما سلولهای اسکواموس(Squamous cell carcinoma) که نوعی از سرطان مری است که در سلول های اسکواموس شکل می گیرد. سلول های اسکواموس سلول های نازک، مسطح دیواره داخلی مری هستند. این سرطان ها بیشتر در بخش بالایی و میانی مری شکل می گیرند اما در هرجایی از مری ممکن است سلول های سرطان شکل بگیرند که این حالت را کارسینوما اپیدرموید(Epidermoid carcinoma) می نامند.

آدنوکارسینوما دیگر نوع سرطان مری است که در سلول های غدد بزاقی آغاز می شوند. سلول های بزاقی در دیواره داخلی مری قرار داشته و مایعات بزاقی به نام موکوس(mucus) یا همان بزاق را ترشح می کنند. آدنوکارسینوما معمولا در قسمت پایین مری و نزدیک معده بوجود می آیند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339563

نظرات کاربران

*