سرطان مثانه چیست و انواع سرطان مثانه کدامند؟

سرطان مثانه چیست و انواع سرطان مثانه کدامند؟

سرطان مثانه یکی از انواع بدخیم سرطان است که در بافت های مثانه شکل می گیرد. در زیر بیشتر درخصوص سرطان مثانه، کارکرد مثانه، انواع سرطان مثانه و نحوه ابتلا به سرطان مثانه توضیح داده می شود.

مثانه یک عضو/ارگان از بدن است که در قسمت پایین ناحیه شکمی قرار دارد. این حفره شبیه به یک بالون است و دیواره عضلانی و منعطف داشته که سبب می شود بتواند ادرار را ذخیره کند. همانطور که می دانید کار تولید ادرار که از تمیز و تصفیه کردن خون حاصل می شود، با کلیه است، ادرار از هر کلیه به حالب(uterer) که لوله ای برای انتقال ادرار از کلیه به مثانه است، رفته و وارد مثانه می شود. مثانه ادرار را تا زمانیکه از مجاری پیشاب راه(urethra) عبور کرده و از بدن خارج شود، نگاه می دارد.

سرطان مثانه در سه حالت می تواند بوجود آید و سه نوع سرطان مثانه داریم. این انواع سرطان مثانه از لایه درونی مثانه آغاز می شوند.

کارسینوما سلول های انتقالی(Transitional Cell Carcinoma): نوعی از سرطان است که درونی ترین لایه مثانه آغاز می شود. این سلول ها قابلیت بزرگ و باز شدن را هنگامیکه مثانه پر است و منقبض شدن را هنگامیکه مثانه خالی است دارند. بیشتر سرطان های مثانه از سلول های انتقالی (Transitional cells) آغاز می شوند. خود سرطان سلول های انتقالی می تواند دو نوع درجه بالا(high grade) و درجه پایین(low grade) را داشته باشد.

نوع درجه پایین سرطان سلول های انتقالی معمولا بعد از درمان باز می گردد. اما خوشبختانه این نوع سرطان مثانه به ندرت به لایه عضلانی مثانه یا دیگر اعضای بدن سرایت کرده و گسترش می یابد.

کارسینوما سلول های انتقالی درجه بالا معمولا بعد از درمان باز می گردد و معمولا به لایه های عضلانی مثانه یا دیگر اعضای بدن از جمله غدد لنفاوی گسترش می یابد. معمولا بیشتر مرگ های ناشی از سرطان مثانه از این نوع سرطان مثانه ناشی می شوند.

کارسینوما سلول های اسکواموس: این نوع از سرطان مثانه از سلول های اسکواموس آغاز می شود. این سلول ها نازک و مسطح هستند که معمولا بعد از عفونت های طولانی مدت شکل می گیرند.

آدنوکارسینوما(Adenocarcinoma): نوعی از سرطان است که از سلول های غددی/ترشحی که در لایه درونی مثانه پیدا می شوند، آغاز می شود. این نوع از سرطان مثانه بسیار نادر است.

منبع: وبسایت های علوم پزشکی و cancer.gov

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سرطان مثانه چیست و انواع سرطان مثانه کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)