سرطان لوله رحم چیست و انواع سرطان لوله رحم کدامند و سرطان لوله رحم چگونه بوجود می آید؟

سرطان لوله رحم چیست و انواع سرطان لوله رحم کدامند و سرطان لوله رحم چگونه بوجود می آید؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/02

سرطان لوله رحم از دیگر انواع سرطان های دستگاه تناسلی زنان است که البته کمتر شیوع دارد. در این مقاله ابتدا در خصوص نحوه کارکرد و عملکرد لوله رحم در دستگاه تناسلی زنان و سپس در خصوص سرطان لوله رحم توضیح داده می شود.

لوله رحم چیست؟

لوله های رحم(Fallopian Tube) یک جفت لوله نازک هستند که تخمک ها را از تخمدان های داخل بدن زن به رحم منتقل می کنند که در آنجا با اسپرم مرد بارور می شوند یا در دوره قاعدگی از بدن خارج می شوند.  معمولا تخمک ها هر ماه یکبار از تخمدان ها وارد لوله های فالوپ شده (که البته در زنان در سن باروری روی می دهد) و این لوله ها به تخمک ها با حامل هایی به نام مژک(Cilia) کمک می کنند که به سمت رحم سفر کنند.

سرطان لوله رحم هم مانند دیگر انواع سرطان ها به معنای تکثیر نامنظم و بیش از حد سلول هاست. تومورها هنگامیکه خطایی در نظم تکثیر سلولی روی می دهد و سلول ها بطور غیرقابل کنترلی رشد می کنند، بوجود می آید. این تکثیر نامنظم سلولی دو حالت دارد، حالت اول که سرطان خوش خیم نام دارد، تومورها بطور غیرقابل کنترلی رشد می کنند اما به دیگر اعضا و قسمت های بدن سرایت نمی کنند. در مقابل سرطان های بدخیم طوری رشد می کنند که به دیگر قسمت های بدن نیز سرایت می کنند. این سرایت از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی صورت می پذیرد. در طول زمان سلول های داخل یک تومور بدخیم بیشتر حالت غیرنرمال گرفته و کمتر شبیه سلول های معمولی هستند. تغییر در ظاهر سلول های سرطانی با درجه بندی تومور(tumor grade) تعریف می شود. سلول های سرطانی به صورت کاملا متمایز(Well differentiated)، متمایز یافته معمولی(moderately differentiated)، متمایز یافته ضعیف(poorly differentiated) و تمایز نیافته تعریف می شود. سلول های کاملا متمایز یافته کاملا شبیه سلول های معمولی بوده و سلول های تمایز نیافته سلول هایی هستند که غیرمعمول شده هستند و ما نمی توانیم بگوییم که از چه نوع سلول هایی شکل گرفته اند.

سرطان لوله رحم چیست؟ انواع سرطان لوله رحم کدامند؟

سرطان لوله رحم در واقع رشد غیرمعمول سلول های بدخیم در یک یا هر دو لوله رحم یا لوله فالوپ هستند. بیشتر سلول های سرطانی لوله رحم از نوع آدنوکارسینوما پاپیلری سروز(Papillary serous adenocarcinomas) هستند. این نوع سرطان ها از سلول هایی که درون لوله های رحم را تشکیل می دهند، ایجاد شده است. هنگامیکه سلول ها تکثیر غیرمعمول داشته و توانایی هجوم به دیگر اعضای بدن و گسترش به دیگر قسمت های بدن را دارند، تومورها شکل می گیرند. بعضا تومورها از عضلات نرم داخل لوله های رحم/لوله های فالوپ که به آن سارکوما می گویند، یا از دیگر سلول های داخل لوله های رحم که در این حالت کارسینوما انتقالی سلول ها(transitional cell carcinoma) نامیده می شوند شکل می گیرند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292588

نظرات کاربران

*