سرطان لانگرهانس چیست؟ سرطان سلول های لانگرهانس چگونه ایجاد می شود؟

سرطان لانگرهانس چیست؟ سرطان سلول های لانگرهانس چگونه ایجاد می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/08

سرطان لانگرهانس که به هیستیوسیتوسیس سلول های لانگرهانس(Langerhans cell histiocytosis) نیز معروف است، یک ناهنجاری سلول های سیستم ایمنی بدن به نام لانگرهانس است که در بدن شکل می گیرند. سلول های لانگرهانس که مسئولیت تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارند در بیشتر قسمت های بدن بویژه پوست، غدد لنفاوی، ریه، کبد و مغز استخوان پیدا می شوند. در سرطان سلول های لانگرهانس سلول های نابالغ مازاد معمولا تومورهایی که گرانولوماس(granulomas) نامیده می شوند، را شکل می دهند. بسیاری از محققان در حال حاضر سرطان سلول های لانگرهانس یا هیستیوسیتوسیس سلول های لانگرهانس را نوعی از سرطان می دانند اما برخی با قراردادن این نوع بیماری در دسته سرطان ها مخالفت دارند و این موضوع همچنان مورد بحث و مناقشه است.

در سرطان سلول های لانگرهانس، در حدود 80 درصد از افراد مبتلا، یک یا چند گرانولوماس در استخوان شکل می گیرد و سبب ورم و درد می شود. گرانولوماس معمولا در جمجمه یا استخوان های بلند دست یا پا ایجاد شده و سبب ترک برداشتن یا شکستن استخوان می شوند.

گرانولوماس معمولا در پوست ایجاد می شود و بصورت تاول، زائده های سرخ رنگ و بثورات با درجه متوسط تا شدید خود را نمایان می سازد. غده هیپوفیز ممکن است از این نوع سرطان متاثر شود. در این حالت افراد بدون تزریق هورمون مازاد ممکن است از تاخیر در بلوغ یا ناتوانی در فرزند آوری رنج ببرند.

بعلاوه آسیب غده هیپوفیز ممکن است منجر به افزایش ادرار و عملکرد نادرست غدد دیگر مانند تیروئید شود. آسیب به تیروئید هم نرخ واکنش های شیمایی یا متابولیسم بدن، دمای بدن، بافت پوست و مو و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهند.

در 15 تا 20 درصد موارد، هیستیوسیتوسیس سلول های لانگرهانس ریه ها، کبد یا سیستم خون سازی را تحت تاثیر قرار می دهند، خرابی این ارگان ها یا بافت ها ممکن است مرگ آور باشد. دخیل شدن ریه ها که بصورت تورم مجراهای هوا و رگ های خونی ریه تعبیر می شود منجر به سفت شدن بافت ریه می شود و مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی یا افزایش ریسک عفونت را به همراه دارد.

هماتوپوئیتیک که در آن سلول های لانگرهانس خونسازی بیش از حد در مغز استخوان انجام می دهند، منجر به کاهش تعداد سلول های قرمز که به آن پانسیتوپنیا می گویند، شده و منجر به خستگی ناشی از کم خونی می شوند.  

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291166

نظرات کاربران

*